Dozvuky přestřelky u Jílkové. Když zhasly kamery, rozpovídal se mediální znalec

26. 2. 2016 11:45

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ „Docela slušné maso.“ Tak hodnotí pro ParlamentníListy.cz analytik Jiří Mikeš včerejší pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou. Diskutovalo se na téma: Kterým směrem se ubírá politika České republiky. Na východ do Ruska, či na západ k USA?

Dozvuky přestřelky u Jílkové. Když zhasly kamery, rozpovídal se mediální znalec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Kalousek hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo

Mezi diskutujícími byli tentokrát například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta a bývalý velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář. Mezi zástupci veřejnosti pak promluvila učitelka Petra Štěpánová a undergroundový muzikant Robert Papoušek.

Ondráček byl nervózní, na Kalouska neměl

Za velmi zajímavé, nicméně velmi náročné, označil včerejší téma pořadu Máte slovo analytik Jiří Mikeš. „Hodnotím ten výběr účastníků, byly tam tvrdé střety, docela slušné maso,“ říká pro ParlamentníListy.cz Mikeš a dodává, že pravice, tedy Kalousek s Kolářem, vytvořila opravdu dobrý debl, výborně si přihrávali. „O Kalouskovi víme, že je trošku prostě demagog, mírně arogantní, ale výborný rétor. On je úplně přehrával,“ hodnotí analytik.

Kalousek hned na začátku citoval názor generála Pavla, že jedno riziko je Islámský extremismus a druhé je Rusko a jeho politika.

„Já si myslím, že kam se Rusko hrabe na ten Islámský stát. Nemyslím si, že by nám to, co se děje s migranty, přáli. To nám udělala teta Merkelová,“ přidává svůj osobní názor na věc Mikeš.

Kalousek v pořadu trval jednoznačně na svém. „My jsme jako jeho bývalý satelit na jídelním lístku Ruska a na našem území funguje poměrně silná Putinova pátá kolona,“ řekl šéf TOP 09. Poukázal také na to, že dle jeho názoru se na území Ukrajiny pohybují ruští vojáci. Vojáci, kteří obsadili ukrajinský poloostrov Krym. Řekl také, že současně byly zdokumentovány stovky případů, kdy ruské vzdušné síly narušily vzdušný prostor cizího státu.

Proti tvrzení předsedy Miroslava Kalouska následovalo vystoupení Zdeňka Ondráčka. „Já bych mohl souhlasit s první částí toho tvrzení. Ohrožuje nás Islámský stát. Tečka... Já jsem na Ukrajině byl a neviděl jsem tam důkazy o přítomnosti ruských vojáků na jihovýchodě Ukrajiny,“ řekl mimo jiné Zdeněk Ondráček. Jeho celkové vystoupení nehodnotí analytik Mikeš až tak dobře, jako vystoupení jeho názorového rivala Kalouska. „Ondráček byl prostě nervózní, nechával se vytočit, takže na Kalouska neměl,“ říká Mikeš.

Dalšího diskutujícího, Petra Koláře, který včera mimo jiné pronesl, že nejúčinnější zbraň Ruska je ruská propaganda a pátá kolona, označil za klidného člověka.

„Nicméně myslím si, že je to jasný pravičák a byl určitě dobrý vyslanec pro USA, ale myslím si, že byl velice špatný vyslanec pro Rusko. On je prostě tam za Atlantikem,“ říká Mikeš, který kladně hodnotí i vystoupení Jaroslava Bašty, jenž mimo jiné reagoval právě na zmíněnou ruskou propagandu. „Každý, kdo řekne něco jiného, než říkají pánové z Evropských hodnot, pracuje ve prospěch ruské propagandy?“ ohrazoval se v diskusi.

Slabý Papoušek a vytočený Kalousek

Za úplně slabounkého označil undergroundového muzikanta Roberta Papouška, který si mimo jiné stěžoval, že ve společnosti vládnou xenofobní a fašistické nálady. „To byl opravdu blábol, ten byl úplně vedle, nejslabší,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz dále analytik.

Naopak jako jasně silnějšího v diskusi označil mladého muže zastupujícího veřejnost, Dalibora Malého, který mimo jiné označil NATO za „nacistickou organizaci“.

Co Jiřího Mikeše také zaujalo, bylo vystoupení muže z Moravy, který vyjádřil svůj názor z publika. „Tomu se podařilo Kalouska vytočit,“ poukázal Mikeš.

Pán z Moravy chtěl totiž od Kalouska slyšet, jestli by Praha pozvedla zbraně proti Moravě, kdyby Moraváci chtěli něco jiného než Pražáci. „Pokud byste chtěli něco jiného, můžete si o tom rozhodnout ve volbách. Pokud byste pozvedli na prosazení svých požadavků zbraně, tak byste se chovali jako teroristé a bylo by třeba proti vám zakročit,“ předestřel hypotetickou možnost lídr pravicové opoziční strany. „Vy to máte v povaze,“ obvinil Moravák Kalouska s poukazem na to, že se tady ukazuje jeho agresivita. Pravicový poslanec se však bránil, že jeho slova byla překroucena.

Učitelka „mimo mísu“

„Kdo byl úplně mimo mísu, té jsem se zhrozil, to byla učitelka Štěpánová. To bylo něco tak strašného. To jsem si říkal: Tak tohle učí ty naše děti, vnuky? Tak to jsme to teda dopracovali,“ pokračuje Jiří Mikeš.

Pedagožka včera mimo jiné z publika pronesla, že desetileté děti, které učí, vzkazují, ať už skončí komunismus. Miroslava Kalouska se pak také zeptala, jestli jsou schopni zakázat komunistickou stranu. „Ty děti si vůbec nepamatují, co to byl komunismus a hlavně je vůbec nezajímá. Ty zajímá, co si koupí a jakou hudbu budou poslouchat, na jaký film půjdou… Ty zatím nezajímá nějaká Amerika nebo Rusko,“ uvažuje analytik.

Jednička Kalousek

„Co si budeme povídat, jednička je tam Kalousek,“ zhodnotil včerejší diskusi v pořadu Máte slovo znovu analytik Jiří Mikeš s tím, že tím svým vystoupením, které je opravdu dobré, může ovšem některé voliče Kalousek i popudit.

„Pokud bych mě říct, kdo to včera vyhrál, tak pravičáci byli o něco lepší. Ale jinak to byl dobrý výběr,“ hodnotí Mikeš s tím, že on by ale možná přece jen na místě Ondráčka viděl spíše například profesora Jana Kellera.

V každém případě se ale podle Mikeše jednalo o zajímavou diskusi. „Úloha paní Jílkové byla velice těžká, ale myslím si, že tyto matadory prostě ukočírovala. Ale neměla to jednoduché,“ uzavírá pro ParlamentníListy.cz Mikeš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…