Drahoš narazil na akademika, který před dvěma lety analyzoval výzvu vědců proti strachu. A ten svůj text nyní vytáhl

18.01.2018 20:35 | Zprávy

Radim Valenčík, vysokoškolský učitel, se na svém blogu vyjadřuje vůči současnému kandidátu na prezidenta Jiřímu Drahošovi, a reaguje tak na jeho obsáhlý rozhovor uveřejněný na Novinkách v Právu s názvem: „Drahoš: K migrační krizi se vyslovuji jasně. Vítač nejsem.“ Pozornost vysokoškolského učitele je upřena především na odpovědi týkající se otázek směřujících k výzvě „Vědci proti strachu a lhostejnosti“, kterou před dvěma roky Drahoš podepsal. Sám Valenčík tvrdí, že již tenkrát uvedl, že Drahoš podepsal lumpárnu.

Drahoš narazil na akademika, který před dvěma lety analyzoval výzvu vědců proti strachu. A ten svůj text nyní vytáhl
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jiří Drahoš po prvním kole prezidentských voleb

V rozhovoru pro Novinky.cz prezidentský kandidát nesouhlasí s tvrzením, že by byl v jeho pohledu na migrační krizi zásadní viditelný posun. V rozhovoru naopak uvádí mimo jiné, že je zcela konzistentní v postoji. Podle jeho slov je jeho „migrační rétorika“ například podobné té Mirka Topolánka – tedy apel na pomoc v zemích původu a výzva k nepřijímání každého uprchlíka. V reakci na svůj podpis výzvy „Vědci proti strachu a lhostejnosti“ říká: „Není tam žádný posun. Doporučuji každému, kdo zmiňuje Výzvu proti strachu a násilí, aby si ji nejdříve přečetl,“ říká Drahoš. Tomu výrazně oponuje Valenčík„Nemá pravdu. A hodně nemá pravdu. Je to stylizace překračující hranice lži. Tehdejší dokument ‚Vědci proti strachu a lhostejnosti‘ byl tendenční, nevyvážený, místy až štvavý a napsaný účelově,“ kontruje proti těmto slovům Radim Valenčík na svém blogu a dodává, že tvrzení může doložit prostřednictvím své prognostické analýzy, kterou sepsal před dvěma roky s názvem „Uprchlíci probudili akademiky?“, kde podrobně analyzuje jednotlivé pasáže petice.

Původní zpráva zde.

„Jsme znepokojeni prudkým nárůstem xenofobních nálad ve společnosti a aktivitou extremistických skupin, které nemají dostatečnou protiváhu. Radikalizace společnosti skrze strach je podle nás jedno z největších nebezpečí, které nám v souvislosti s imigrační krizí hrozí,“ píše se v petici. Zde se Valenčík neubrání komentáři v tom smyslu, že je v první řadě důležité, proč tito obyčejní lidé vlastně mají strach a zda náhodou onen strach není odůvodněný. Valenčík se také kriticky vyjadřuje k tomu, že ve výzvě není nikde napsáno, jaká konkrétně rizika z imigrace vyplývají. Proto se na svém blogu táže: „Jak se chovat k těm uprchlíkům, kteří doložitelně odmítají náboženskou toleranci, případně dokonce i naše zákony? Proč nejsou formulována alespoň v obecné rovině kritéria, na základě kterých by ve vztahu k uprchlíkům stát využíval ty nástroje moci, které má k dispozici?“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akci Milionu chvilek navštívili lidé od Turka a Vidlák. I s transparenty

18:55 Akci Milionu chvilek navštívili lidé od Turka a Vidlák. I s transparenty

Ve středu 7. května se v centru Prahy uskutečnila veřejná akce Milionu chvilek pro demokracii pod he…