Drsná výhrůžka z Turecka: Do října nám zrušte víza, jinak vypustíme běžence

31.07.2016 20:52

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu poskytl rozhovor německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Tím, co novinářům řekl, nepochybně ani trochu nepotěšil politiky v Berlíně v čele s Angelou Merkelovou. Turecký šéf diplomacie jasně řekl, že EU musí nejpozději během října zrušit vízovou povinnost pro Turecko. Pokud se tak nestane, Turecko zřejmě přehodnotí dohodu o uprchlících.

Drsná výhrůžka z Turecka: Do října nám zrušte víza, jinak vypustíme běžence
Foto: Archiv
Popisek: Turecká vlajka
reklama

Šéf turecké diplomacie poslal přes německé noviny jasný vzkaz do Bruselu. Ačkoli prý rozhodně nechce evropským politikům vyhrožovat, cítí potřebu jim připomenout, že dohoda o řešení uprchlické krize mezi Tureckem a EU z 18. března také předpokládá, že Brusel splní svou část dohody a zruší Turkům vízovou povinnost. „Může to být začátkem nebo v polovině října, ale čekáme pevné datum,“ zdůraznil. Pro české čtenáře zprávu převzala ČTK.

Pokud by snad vláda v Ankaře toto pevné datum neslyšela, byla by nucena se znovu zamyslet nad tím, zda bude jarní dohodu i nadále dodržovat. Nadále však trval na tom, že nejde o žádnou hrozbu.

Celou zprávu naleznete zde

Sluší se připomenout, že dohoda s tureckou vládou, kterou jménem EU vyjednávala např. německá kancléřka Angela Merkelová, skutečně přispěla k poklesu množství mígrantů mířících z Blízkého východu na starý kontinent. Situaci zklidnila také výstavba plotu na řecko-makedonské hranici. Obě tato opatření vedla k faktickému uzavření balkánské migrační trasy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Chybí vám uvědomění.“ Tomáš Klus: Lid musí pochopit, co k němu umělci chtějí dostat

8:45 „Chybí vám uvědomění.“ Tomáš Klus: Lid musí pochopit, co k němu umělci chtějí dostat

Po volbách bude líp, myslí si hudebník Tomáš Klus, který se už stal politickým aktivistou a jeho dal…