Drsňák Ukrajiny, lídr Pravého sektoru Jaroš: Do parlamentu nosím granát. Klidně ho odpálím. Lidé na jaře svrhnou Porošenka i Jaceňuka. Našim dobrovolnickým praporům velíme jen my

14.01.2015 20:00

Lídr Pravého sektoru a poslanec Verchovní rady Ukrajiny Dmitro Jaroš v rozhovoru pro televizi Hromadske.tv minulý týden řekl, že se cítí ve společnosti některých poslanců bezpečněji, pokud s sebou nosí v kapse granát. "Pobyt tam, tím spíš s otevřenými nepřáteli Ukrajiny, je pro mě velmi nepříjemný." A doplnil s úsměvem: "Ne, no, mám granát a v nejhorším případě ho tam hodím. Vážně ho s sebou nosím. Nemají právo prohledávat nás poslance. Ochranka se ptá, jestli mám s sebou zbraň, řeknu, že ne, a jdu dál," řekl doslova.

Drsňák Ukrajiny, lídr Pravého sektoru Jaroš: Do parlamentu nosím granát. Klidně ho odpálím. Lidé na jaře svrhnou Porošenka i Jaceňuka. Našim dobrovolnickým praporům velíme jen my
Foto: Youtube
Popisek: Lídr Pravého sektoru Dmitro Jaroš

Pravý sektor odmítá bližší spolupráci se současnou politickou reprezentací. Jaroš v rozhovoru odmítl například legalizaci svých dobrovolnických praporů skrze převedení pod kontrolu ministerstva obrany a službu na základě dohod, které mu byly navrženy. Podílí se ale na nové legislativě, která se postavení dobrovolnických jednotek týká, jak uvedl.

Dále se Jaroš nechal v rozhovoru pro Hromadske.tv slyšet, že mezi Ukrajinci narůstá sociální vzdor a že očekává svržení současné reprezentace letos na jaře. Pravý sektor má dle slov svého lídra řadu otázek k Porošenkovi, Jaceňukovi a dalším, ale je předčasné je pokládat, dokud má země vnějšího nepřítele. Podle jeho názoru není možné zapomínat vedle vojenské sféry i na tu sociální: "Je možné zabezpečit armádu a přitom zničit sociální sféru a vyvolat sociální výbuch uvnitř země, v týlu. Lidé svrhnou vládu a my ty lidi necháme, protože jejich hněv bude spravedlivý. Na jaře je svrhnou a to bude konec. Všichni budou suspendovaní – jak Porošenko, tak Jaceňuk a další. Janukovyč měl systém a ochraňovala ho Vnitřní vojska (VV), milice, kdo tyhle bude chránit? Máme k nim hodně otázek, ale ukrajinští nacionalisté vycházejí z pozice neškodit státu. A uškodit mu lze tím spíš, pokud je tu vnější nepřítel," nechal se slyšet Jaroš.

Dmitro Jaroš je jediným zástupcem politické strany Pravý sektor v ukrajinském parlamentu. Strana je považována za nacionalisticky či ultranacionalisticky orientovanou, radikálně pravicovou stranu s historickým napojením na různá neonacistická a paravojenská seskupení na Ukrajině. Se svým bývalým členem Boryslavem Berezou, který byl dříve členem strany a do parlamentu se dostal jako nezávislý kandidát, se v prosinci rozešla. Strana v posledních volbách získala 1,8 % hlasů za účasti 52,42 % ukrajinských voličů.

Celý rozhovor s Jarošem ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vss

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pan Síkela nedostane jedničku s hvězdičkou... Zkušený diplomat Cyril Svoboda pozoruje české předsednictví

5:22 Pan Síkela nedostane jedničku s hvězdičkou... Zkušený diplomat Cyril Svoboda pozoruje české předsednictví

Podle Západu a Ukrajiny, dokud se ruští vojáci nestáhnou, nebude se vyjednávat. Ale Rusko se stáhnou…