Drsný byznys: Angela Merkelová neví, co má dělat. Je to pro ni zlé

08.07.2017 20:06

V Hamburku dnes skončil summit G20. Členské země se v něm přihlásily k volnému obchodu a 19 zemí (kromě USA) se zároveň shodlo na nutnosti rychlého naplnění klimatických cílů. Nicméně, jak informovala americká televize CNN, státníci se – co se týče jednání o obchodu a o boji proti změnám klimatu – nacházeli v bezvýchodné situaci. Důvodem byl podle CNN i postoj německé kancléřky Angely Merkelové, podle níž postoj USA ke klíčovým otázkám hrozí tím, že je odsune na druhou kolej. Proběhlá jednání byla podle Merkelové velmi složitá.

Drsný byznys: Angela Merkelová neví, co má dělat. Je to pro ni zlé
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Angela Merkelová na summitu G20 například kritizovala protekcionistickou politiku nového prezidenta USA Donalda Trumpa. „Všichni potřebujeme volný, ale zároveň férový trh,“ uvedla Merkelová. To, že jednání budou komplikovaná, Merkelová naznačila již v pátek, kdy novinářům vylíčila scénář, ve kterém „stojí názorově proti Spojeným státům“ na summitu v Hamburku všichni.

Co se týče jednání ohledně obchodu, oním jablkem sváru je návrh ze strany USA týkající se možného zavedení tarifů na dovoz oceli. V reakci na to se prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker nechal slyšet, že EU by na takový krok pravděpodobně zareagovala a to případně i zavedením vlastních tarifů. Taková slova pode webu americké televize CNN zavání varováním před zahájením případné obchodní války.   

„Co se týče dovozu oceli, musíme se chránit. Pro Evropskou unii je nezbytné reagovat adekvátním a vhodným způsobem, když dojde na ocel. Musíme učinit taková opatření, která zabezpečí, že jednáme vhodně, když jde o dovoz z dalších částí světa,“ uvedl Juncker.    

Boj proti změnám klimatu...

A samozřejmě došlo i na téma boje proti klimatickým změnám. Minulý měsíc Donald Trump popudil světové politiky, když vyvázal Spojené státy ze závazků vyplývajících z Pařížské klimatické dohody. A Merkelová, zastánkyně společných aktivit ohledně klimatu, reagovala i na aktuální schůzce G20. „Jak víte, téměř každý se zavázal k dodržování Pařížské dohody,“ sdělila Merkelová.  

Podle Merkelové jsou jednání velmi složitá. Jak uvedla, Trump se nicméně debat ohledně klimatu zúčastnil a lídři nyní pracují na tom, jak sjednotit takto rozličné názory. Jednání o postupu v boji proti změnám klimatu dokonce zdrželo nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který tak dorazil pozdě na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Doufám, že klimatu nyní bude lépe,“ řekl mu prý Putin ironicky, když se mu Macron za zpoždění omlouval. „Jsem si jistý, že nyní, když jste to prodiskutovali, bude všechno v pořádku,“ doplnil ruský prezident.

Většina pozornosti na jednání G20 byla soustředěna na první osobní setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem. Dvojice vrcholných lídrů se poprvé setkala již v pátek. Z toho, o čem se bavili, ale bylo odhaleno jen velmi málo. Podle státního tajemníka Rexe Tillersona měl Trump Putinovi nadhodit téma údajného vměšování Rusů do posledních amerických prezidentských voleb a podle Tillersona to vyústilo v dlouhou výměnu názorů. Podle Rusů zase Trump během schůzky akceptoval Putinovo prohlášení, že ruský stát do voleb v USA nezasahoval. Tato verze schůzky se ale podle CNN s tím, jak ji vylíčil Tillerson, neshoduje.

Trumpova mocná obchodní dohoda s Brity, ale až po brexitu

Trump se zároveň  sešel s britskou premiérkou Theresou Mayovou a vyjádřil se ve smyslu, že oba státy brzy vytvoří „mocnou obchodní dohodu“. Británie nicméně není schopna takovou dohodu podepsat do té doby, než se jí podaří zakončit jednání s Bruselem, která se týkají plánovaného odchodu ostrovního království z EU. Rozhovory by měly podle odhadů skončit v roce 2019.   

Jednání skupiny zemí G20 v Hamburku provázely násilné protesty proti globalizaci, kapitalismu, změnám klimatu a koncentraci moci mezi dvacítku členských států. Podle informací hamburské policie bylo zatím zraněno více než 200 policistů a celkem 114 lidí bylo zatčeno. Dalších 89 lidí bylo dočasně zadrženo. Zatím není jisté, kolik demonstrantů bylo během protestů zraněno. Do Hamburku dorazilo na summit G20 1000 policistů jako posily navíc.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jok

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…