Drzost! To snad Rychetský přehnal. Po rozhovoru se strhl povyk

04.01.2023 20:40 | Ze sítí
autor: nab

Zvrácenost, mentalita vedoucí k totalitě. Pavel Rychetský, který od srpna 2003 stojí v čele Ústavního soudu, s blížícím koncem svého desetiletého mandátu vyvolává pozvednutá obočí. Jde o jeho odvážné prohlášení v rozhovoru pro Týdeník Echo, že se cítí být „především občanem EU víc než malé České republiky“. Kdyby tohle prohlásil před deseti lety, šéfem Ústavního soudu by se zřejmě nikdy nestal, znějí kritické reakce.

Drzost! To snad Rychetský přehnal. Po rozhovoru se strhl povyk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Dosluhující předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se v obsáhlém rozhovoru pro Týdeník Echo dotkl celé řady témat souvisejících s českou justicí, v samotném závěru odpovídal i na dotazy ohledně České národní banky, které ústava předpisuje dbát o cenovou stabilitu. V jedné z odpovědí Rychetský vyjádřil názor, že bychom v naší zemi měli používat společnou měnu Evropské unie namísto národní měny.

„Přivítal bych, kdyby Česká republika přijala euro, a mrzí mě, že se tak dosud nestalo. Udržování české měny v separaci od evropského společenství mi přijde svým způsobem neprozíravé a hloupé. Mám takový pocit, že naše centrální banka se bojí ztráty svého výsostného postavení, a proto se snaží udržet nás mimo eurozónu,“ míní předseda Ústavního soudu, kterému končí mandát letos v srpnu.

K tomu následně uvedl, že „patříme do civilizovaného světa a že ten český izolacionismus chráněním české koruny neprospívá ani naší ekonomice, ani našemu poslání být součástí evropského národa.“

A doplnil: „Já se cítím především občanem Evropské unie víc než občanem malé České republiky.“ Redaktor, který s Rychetským rozhovor vedl, nato poznamenal, že jako předseda Ústavního soudu České republiky by to měl mít obráceně. „Nemám to obráceně,“ ujistil jej Rychetský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…