Duch Šlechtové se prý stále potuluje po ministerstvu

26.09.2018 15:11

Před svým odchodem z Ministerstva obrany Karla Šlechtová obvinila velení armády z neschopnosti definovat své požadavky a zastavila veškeré armádní nákupy. Na náměstka pro vyzbrojování Daniela Koštovala podala trestní oznámení. Co se děje na ministerstvu po jejím odchodu?

Duch Šlechtové se prý stále potuluje po ministerstvu
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Karla Šlechtová, exministryně obrany
reklama

Poslední měsíce fungování Karly Šlechtové na ministerstvu byly tak trochu divoké. Více než pochvaly za vykonanou práci se dočkala kritiky. Těsně před svým odchodem Šlechtová podepsala zakázku na bojové simulátory pro švédskou firmu Saab v hodnotě 350 milionu korun, navíc prý bez výběrového řízení. Čímž se sama pochlubila na svém účtu na sociálních sítích. Nicméně na pozitivní hodnocení to určitě nebylo. Původně to totiž vypadalo tak, že se půjde cestou klasického výběrového řízení. Smlouva byla navíc podepsána v době, kdy Šlechtová byla v demisi. Ministerstvo obrany jménem Petra Sýkory pro deník EURO obhajovalo tento krok slovy: „Průzkum trhu ukázal, že k řešení požadavků armády nebude nutné pořizovat a zavádět zcela nový systém živé simulace, ale řešením bude rozšíření schopností stávajících prostředků.“ Proč ale obrana nevyzvala například svou „dceřinou“ firmu VR Group (konkrétně dceřiná společnost státního podniku LOM Praha), která se vývojem bojových simulátorů zabývá, je otázkou.

„Aktuální prioritou je okamžité odblokování výzbroje pro pozemní armádu. Jedná se zejména o nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP), děl ráže NATO či mediálně diskutovaných zakázek na dodávku amerických vrtulníků a izraelských radarů, bez kterých česká armáda ztrácí bojeschopnost,“ uvedl náš zdroj.  

Právě nákup víceúčelových vrtulníků byl jednou z věcí, které ministryně kritizovala. Podle Šlechtové ani jedna z dříve oslovených firem nesplňovala požadavky, které byly zadány. Například stroje z dílny Bell Helicopter nesplňovaly ani to, aby vrtulníky měly protinámrazové rotory. Podle materiálů, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici, navíc ohledně amerických strojů probíhal extrémní lobbing a to dokonce ze strany tehdejšího amerického velvyslance Shapira. Ačkoliv Šlechtová slíbila, že se zakázka vyhlásí v červenci, nestalo se tak. Nyní tento problém tak spadl na hlavu nového ministra Metnara.

Bojová pásová vozidla jsou údajně dalším z klíčových vyzbrojovacích projektů. I ten byl prý ministryní pozastaven a teprve nyní má být zakázka projednána vládou.

Jiné komplikace byly okolo dělostřeleckého systému. Místo modernizace samohybné houfnice DANA, která by prý přinesla rychlé a levné řešení a navíc by umožnila spotřebovat velké zásoby munice ráže 152mm, požadovala Šlechtová nový dělostřelecký systém ráže 155mm. Ten však při optimistickém odhadu armáda obdrží nejdříve za pět let.

Zřejmě nejvíce diskutovaným tématem je nákup izraelských radarů MADR. Tuto zakázku měl dořešit již předchozí ministr Stropnický. Za jeho úřadování byl dodavatel vybrán, k podpisu však nedošlo. Tento krok nechal na Šlechtové. Podle našeho zdroje Šlechtová od nástupu do úřadu dělala vše pro to, aby do výběrového řízení vrátila firmu Saab a její radarový systém Giraffe. Nejprve údajně použila argument, že izraelské radary nejsou kompatibilní s radary NATO, a poté, když se její tvrzení ukázala jako lichá, podala trestní oznámení na náměstka sekce vyzbrojování Daniela Koštovala, čímž de facto projekt úplně zastavila až do ukončení trestního řízení. Pro úplnost dodejme, že dodavatel radarů měla být vláda státu Izrael.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…