Důchodovou reformu odmítá téměř polovina občanů

06.02.2012 21:20

S vládní penzijní reformou nesouhlasí zhruba polovina lidí. Možnost odesílat část peněz z povinného sociálního pojištění namísto do státního pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností odmítá 46 procent Čechů, pro je 34 procent. Zbývající pětina na to nemá názor. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Focus.

Důchodovou reformu odmítá téměř polovina občanů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09
reklama

Součástí průzkumu bylo také to, kolik lidí se chce do nového způsobu spoření na stáří zapojit. Ani zde si vládní reforma nevedla podle průzkumu dobře. Převahu mají s 27 procenty její odpůrci nad těmi, kteří tak pravděpodobně učiní. Těch je pouze 19 procent. Pětina lidí se rozhodne až na základě nabídky penzijních společností, čtvrtiny dotázaných se toto rozhodování netýká, obvykle pak proto, že jsou již v důchodu. Zbývajících devět procent dotázaných osob vůbec neví, jak bude reagovat.

Pro rozhodnutí posílat část peněz do soukromých fondů mluví podle dotázaných zejména lepší kontrola odváděných peněz, šance na vyšší zhodnocení úspor a vyšší důvěra v soukromý sektor než ve stát. Naopak ti, kteří svoje peníze na individuální účty pravděpodobně nebudou zasílat, to vysvětlují ve většině případů nedůvěrou. Nevěří, že by v soukromém fondu jejich peníze byly v bezpečí, bojí se jeho vytunelování a toho, zda by své peníze vůbec získali zpět.

Věří spíš firmám s tradicí

Mezi hlavní kritéria toho, jakou penzijní společnost a fond by si lidé vybrali, patří výše úroků a výnos z vložených peněz. Tuto možnost jmenovala více než pětina dotázaných. Dále bude větší roli hrát to, jak dlouho působí daná společnost na trhu. Češi by preferovali takový, který není nový, ale nabízí své služby již delší dobu. Důležité také je, jak je pro ně daný fond důvěryhodný.

Průzkum se konal ve druhé třetině ledna a zúčastnilo se jej více než 1000 lidí starších 18 let.

Penzijní reforma navržená vládou a odsouhlasená parlamentem by měla začít platit v roce 2013. Je určena především pro lidi mladší 35 let. Starší budou mít půl roku na výběr, zda do ní vstoupí. Lidé, kteří se rozhodnou dobrovolně spořit v novém pilíři penzijního systému, si budou moci na individuální účty posílat tři procentní body z 28 procent hrubé mzdy odváděné na sociální pojištění. Podmínkou je, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Pokud se rozhodnou do nového pilíře vstoupit, nebudou z něj již moci odejít. Součástí penzijní reformy je i transformace současného penzijního připojištění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jhe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…