Důchodový systém Nečasovy vlády byl protlačený silou, kritizuje odborník

09.06.2014 18:00

Návrh na nový důchodový systém z pera Nečasovy vlády byl protlačený silou bez komunikace s opozicí – a to byla podle Martina Potůčka velká chyba. On nyní stojí v čele důchodové komise, která by měla přijít s novými možnostmi.

Důchodový systém Nečasovy vlády byl protlačený silou, kritizuje odborník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Potůček
reklama

Martin Potůček spolu s důchodovou komisí nyní připravuje několik variant, jak se může důchodový systém vyvinout. Jednotlivé možnosti zatím ale hotové nemá. „My si všechno představujeme v té politice strašně jednoduše, přičemž ty systémy jsou poměrně složité a potřebují nejprve složitou analýzu, abychom pak přišli k nějakým závěrům,“ popisoval ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Celkově je podle Potůčka důchodový systém zastaralý. Navíc návrh vlády Petra Nečase byl špatný v tom, že se nijak nekomunikoval s opozicí a byl protlačen silou – přitom zrovna u změn důchodového systému by se mělo přistoupit ke kompromisu a přijmout „druhé nejlepší řešení“.

Důchodová komise se nyní snaží vymyslet návrhy podle nové vlády. „Politici formulují politické zadání, my se snažíme to politické zadání jaksi naplnit a realizovat tak, aby to odpovídalo tomu, co víme o tom systému,“ vysvětluje Potůček.

Co se týče maximálního věku pro odchod do důchodu, i zde je více variant. „Tam je jedna silná idea, která si myslím, že je dobrá a vhodná i pro ČR, a to je vázat ten odchod do důchodu na střední délku života,“ míní Potůček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

16:35 „Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

Ne každý přivítal obrat v přístupu ke koronaviru Romana Prymuly. Podle právníka Tomáše Tyla se bez j…