Důchodový systém Nečasovy vlády byl protlačený silou, kritizuje odborník

09.06.2014 18:00

Návrh na nový důchodový systém z pera Nečasovy vlády byl protlačený silou bez komunikace s opozicí – a to byla podle Martina Potůčka velká chyba. On nyní stojí v čele důchodové komise, která by měla přijít s novými možnostmi.

Důchodový systém Nečasovy vlády byl protlačený silou, kritizuje odborník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Potůček

Martin Potůček spolu s důchodovou komisí nyní připravuje několik variant, jak se může důchodový systém vyvinout. Jednotlivé možnosti zatím ale hotové nemá. „My si všechno představujeme v té politice strašně jednoduše, přičemž ty systémy jsou poměrně složité a potřebují nejprve složitou analýzu, abychom pak přišli k nějakým závěrům,“ popisoval ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Celkově je podle Potůčka důchodový systém zastaralý. Navíc návrh vlády Petra Nečase byl špatný v tom, že se nijak nekomunikoval s opozicí a byl protlačen silou – přitom zrovna u změn důchodového systému by se mělo přistoupit ke kompromisu a přijmout „druhé nejlepší řešení“.

Důchodová komise se nyní snaží vymyslet návrhy podle nové vlády. „Politici formulují politické zadání, my se snažíme to politické zadání jaksi naplnit a realizovat tak, aby to odpovídalo tomu, co víme o tom systému,“ vysvětluje Potůček.

Co se týče maximálního věku pro odchod do důchodu, i zde je více variant. „Tam je jedna silná idea, která si myslím, že je dobrá a vhodná i pro ČR, a to je vázat ten odchod do důchodu na střední délku života,“ míní Potůček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

21:45 Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

V posledních letech důvěra v lékaře u části české populace značně utrpěla. Kvůli covidu se, podle bý…