"V oblasti daně z přidané hodnoty a valorizace důchodů jsme velmi blízko shodě," oznámil v tiskovém prohlášení premiér Petr Nečas (ODS). Daň z přidané hodnoty by se měla zvýšit na 15 a 21 procent. Konečné rozhodování očekává premiér na poradě ekonomických ministrů příští týden. "Teprve poté seznámíme veřejnost s definitivní podobou úsporných opatření," dodal.
Opatření na tři roky
"To jednání není dokončeno a dokud není dokončeno celé jednání, tak nemá smysl hovořit o nějakém závěrečném výsledku," upozornil po poradě ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) s tím, že jde o průběžné výsledky a žádný definitivní závěr. Varianta růstu důchodů, která byla dnes na stole, podle něj zajistí stabilizaci deficitu důchodového účtu. Označil ji za vhodný kompromis. Dosud se počítalo s valorizací o třetinu růstu mezd a celou inflaci. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nechtějí ministři rušit konstrukci jedné daně z příjmů fyzických osob. Lidé s příjmy nad stropem pro odvody na zdravotní a sociální pojištění by ale z částky nad stropem platili určité procento jako "solidární přípěvek". Výši tohoto příspěvku budou muset ještě jeho úředníci vypočítat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp