Duka: Zástupci katolické církve podali většinu žádostí o majetek

12.08.2013 11:44

Zástupci římskokatolické církve podali převážnou většinu žádostí na navrácení majetku, řekl dnes pražský arcibiskup Dominik Duka po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem. Hovořili o tom, jak restituce budou pokračovat po pádu Rusnokovy vlády a nástupu nového kabinetu po pravděpodobných předčasných volbách.

Duka: Zástupci katolické církve podali většinu žádostí o majetek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka
reklama

"Absolutní převážná většina požadavků byla podána a teď je na příslušných místech a úřednících, aby posoudili, co skutečně spadá pod zákon, kde je zapotřebí některé věci doplnit," uvedl Duka. Během schůzky prý zdůrazňoval nutnost zachování kontinuity restitucí, aby se stihly všechny zákonné termíny.

Katolická církev stihla zatím požádat o vydání více než 11.000 pozemků, někteří církevní hodnostáři si v Katolickém týdeníku stěžovali na průtahy.

Výzvy k vydání majetku podávají farnosti, řády a další náboženské jednotky. Například pražské arcibiskupství expeduje výzvy za všechny farnosti arcidiecéze, kapituly i samotné arcibiskupství.

Stát vyjednal církevní narovnání se 17 církvemi a náboženskými společnostmi, součástí je i postupné odstřižení placení duchovních ze státního rozpočtu. Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

7:52 Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „EU, která nám striktně předepisovala, že rum se nesmí jmenovat rum…