Dva Bakalovi šéfredaktoři si povídali: Kvalitní novinařina má být jako úder do žaludku společnosti

25.10.2019 17:20

Erik Tabery prý už od střední školy snil, že jednou bude psát pro Respekt. Jako šéfredaktor prozradil, že se mu těžko bojuje s dezinformátory, když odmítá používat jejich metody. Už v 90. letech ale chápal Respekt jako „úder do žaludku společnosti“. Dnes čelí populistům, jako je Václav Klaus mladší (Trikolóra) či prezidentovi Zemanovi, který prý nikdy neuměl ctít svobodu slova.

Dva Bakalovi šéfredaktoři si povídali: Kvalitní novinařina má být jako úder do žaludku společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika Taberyho a Jakuba Patočky na téma jak očistit demokracii. Plno bylo, rozhřešení nepřišlo
reklama

Šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery při příležitosti 30. narozenin časopisu promluvil. Už na stření škole měl prý sen, že bude v Respektu pracovat, protože se mu jako čtenáři  líbilo, jak kriticky se tam psalo. Když tam začal pracovat, prý to bylo prakticky zadarmo. A jeho článek byl tak špatný, že prý dostal otázku, jestli neuvažuje o jiném povolání než o novinařině. Tabery však vytrval a dnes je šéfredaktor tohoto časopisu.

A dodnes si myslí, že je třeba psát kriticky. Nemá prý příliš velký rozpočet, rovná se přibližně platu šéfredaktora slavného časopisu The Economist, ale chce tvořit stejně kvalitní obsah. Někdy ale byla situace tak špatná, že novináři Respektu museli dělat třeba dvě práce, pokud se chtěli uživit. Tak vedle psaní např. vytírali chodby. Zůstávali však v časopise, protože v tom viděli smysl.

„Vytvářím takový časopis, jaký bych chtěl číst. Tedy zajímavý, čtivý, kritický, pomáhající lidem se orientovat v dění doma i ve světě, chci také dávat hlas těm, na které se mnohdy zapomíná,“ poznamenal Tabery v rozhovoru se šéfredaktorem Aktuálně Josefem Pazderkou. Společně pracují ve vydavatelství Economia.

„Myslím, že celá devadesátá léta byl Respekt takovou ranou do žaludku české společnosti. V době, kdy byli ještě skoro všichni okouzlení změnou režimu a o problémech se moc nechtělo mluvit, psal otevřeně a nekompromisně o rasismu, ničení životního prostředí, papalášství, totalitní minulosti, násilném odsunu sudetských Němců,“ pokračoval Tabery.

Na konci 90. let časopis čelil tlaku tehdejšího premiéra Miloše Zemana, který texty Respektu odsuzoval a podle Taberyho „svobodu slova nikdy neuměl ctít“. Dnes prý vedle Zemana útočí na Respekt např. extremisté z SPD Tomia Okamury, populisté typu Václava Klause mladšího nebo premiér Andrej Babiš (ANO).  „Mám ale pravidlo: Oni na nás výhrůžkami, my na ně fakty,“ zdůraznil. V boji s těmi, kteří se ohání dezinformacemi prý prohrává, ale přesto na svém přístupu nehodlá nic měnit. Navíc odmítá v textech kohokoliv urážet.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Trvá si však na tom, že nebylo jeho povinností otisknout text předsedy vlády Andreje Babiše, který nebyl spokojen s tím, jak o něm Respekt píše.

„Nabídl jsem mu otisknout reakci, pokud jsme se někde dopustili chyby. To nenapsal. Jeho text byl propagandistický projev a nevím, proč by mu mělo nezávislé médium pomáhat v propagandě. Mimochodem, texty jsem odmítl publikovat i jiným politikům,“ zdůraznil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…