Šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery při příležitosti 30. narozenin časopisu promluvil. Už na stření škole měl prý sen, že bude v Respektu pracovat, protože se mu jako čtenáři líbilo, jak kriticky se tam psalo. Když tam začal pracovat, prý to bylo prakticky zadarmo. A jeho článek byl tak špatný, že prý dostal otázku, jestli neuvažuje o jiném povolání než o novinařině. Tabery však vytrval a dnes je šéfredaktor tohoto časopisu.
A dodnes si myslí, že je třeba psát kriticky. Nemá prý příliš velký rozpočet, rovná se přibližně platu šéfredaktora slavného časopisu The Economist, ale chce tvořit stejně kvalitní obsah. Někdy ale byla situace tak špatná, že novináři Respektu museli dělat třeba dvě práce, pokud se chtěli uživit. Tak vedle psaní např. vytírali chodby. Zůstávali však v časopise, protože v tom viděli smysl.
„Vytvářím takový časopis, jaký bych chtěl číst. Tedy zajímavý, čtivý, kritický, pomáhající lidem se orientovat v dění doma i ve světě, chci také dávat hlas těm, na které se mnohdy zapomíná,“ poznamenal Tabery v rozhovoru se šéfredaktorem Aktuálně Josefem Pazderkou. Společně pracují ve vydavatelství Economia.
„Myslím, že celá devadesátá léta byl Respekt takovou ranou do žaludku české společnosti. V době, kdy byli ještě skoro všichni okouzlení změnou režimu a o problémech se moc nechtělo mluvit, psal otevřeně a nekompromisně o rasismu, ničení životního prostředí, papalášství, totalitní minulosti, násilném odsunu sudetských Němců,“ pokračoval Tabery.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp