Dva klíčoví vyšetřovatelé korupce na vlastní žádost končí

22.09.2011 7:37

Policii opouštějí šéfové týmů, kteří vyšetřují podezřelé nákupy armádních pandurů a tatrovek. Po Františku Zahálkovi, mozku skupiny zabývající se pandury, chce skončit také Petr Krömer, který vedl tým zabývající se nákupem tatrovek.

Dva klíčoví vyšetřovatelé korupce na vlastní žádost končí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policie ČR
reklama

Zahálka s Krömerem odcházejí na vlastní žádost, dobrovolně to ale podle jejich kolegů není. Zahálka prý neunesl stupňující se tlak i prohlídku své kanceláře, které se musel podrobit kvůli úniku výslechu důležitého svědka v kauze nákupu rakouských obrněných transportérů Pandur. Několik týdnů byl na nemocenské a pak oznámil, že končí. "Své rozhodnutí už zřejmě nezmění," řekl MF Dnes ředitel protikorupčního útvaru Tomáš Martinec.

V případě obrněnců Pandur vypověděl svědek, že si mu řekl blízký spolupracovník bývalého premiéra Mirka Topolánka lobbista Marek Dalík o třikrát šest milionů eur. Dalík to popírá.

U šéfa týmu Tatra Krömera roli údajně sehrála Bezpečnostní informační služba (BIS). Měla roznést zprávu o jeho neloajalitě k nadřízeným. A ti mu vyjádřili nedůvěru. "Nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat," reagoval Krömer. Martinec tvrdí, že jeho odchod zatím není oficiální.

Sledujeme téma Tatra 
Sledujeme téma Pandur 

Je to divné, Krömer má výsledky

Ostravský žalobce Dušan Táborský, který dozoruje prověřování nákupu tatrovek, přiznal, že připravovaný odchod Krömera je nepříjemný. "Vím, že končí. Celé je to divné, ostravská expozitura protikorupční policie (kterou Krömer vede - pozn. redakce) má výsledky," sdělil žalobce.

Pátrání v kauze nákupu automobilů Tatra stojí na výpovědi někdejšího amerického velvyslance v ČR Williama Cabanisse, který jako zástupce automobilky Tatra přišel s tvrzením, že v roce 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou. Barták to popírá.

Martinec ubezpečil, že vyšetřování armádních zakázek bude pokračovat i po odchodu klíčových detektivů. "Oba případy vyšetřují týmy o více detektivech a ty, co odejdou nahradíme novými," řekl šéf protikorupčního útvaru.

Čtěte:

Vyšetřování pandurů v ohrožení: Klíčový detektiv odchází

Analýza: České pandury jsou lepší než portugalské, proto dražší

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…