Dvě stě let Národního muzea. Budova, kde se natáčely filmy o hitlerovském Německu skrývá některé skutečně bizarní artefakty včetně lidské kůže

22.04.2018 11:58 | Zprávy

ČESKÉ OSMIČKY Kůže stažená z člověka a destičky s napnutou kůží zdobenou různým tetováním. I takové podivné exponáty lze najít ve sbírkách Národního muzea v Praze. Ostatně muzeum mělo v dějinách ke shromažďování svých sbírek dost času. Bylo přece založeno už 15. dubna roku 1818. A zajímavé je, že v obou dvou jeho dnešních budovách se natáčely filmy o nacismu.

Dvě stě let Národního muzea. Budova, kde se natáčely filmy o hitlerovském Německu skrývá některé skutečně bizarní artefakty včetně lidské kůže
Foto: archiv Jan Rychetský
Popisek: Kůže s tetováním, artefakty v Národním muzeu v Praze

„Starý palác Národního muzea se trochu podobá berlínskému Reichstagu, a i když to zní podivně, sovětští vojáci na něj v roce 1968 pálili z kulometů ostošest. Navíc se tam svého času, stejně jako v nové budově, točily filmy o době Adolfa Hitlera,“ připomíná paradoxy naší národní památky Zdeněk Čech. Národní muzeum bylo založeno před dvěma staletími a člověk může jen s lítostí poznamenat, že je jeho stará budova stále v rekonstrukci, a tudíž nepřístupná.

Stěhování muzea

Národní expozice byla kdysi založena pod názvem Vlastenecké muzeum v Čechách a u jeho zrodu stáli zástupci tehdejší české akademické veřejnosti, a především zemské šlechty, přičemž faktickým zakladatelem byl Kašpar Maria hrabě ze Šternberka. Paleontolog velkého jména, jenž muzeu věnoval své rozsáhlé sbírky. Byly pak nějaký čas uloženy ve Šternberském paláci na pražských Hradčanech, kde našlo muzeum v první polovině minulého století sály pro své expozice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…