Dvě stě tisíc. Za tolik by prý soudce Havlín ochoten konat "spravedlnost"

09.06.2015 21:31 | Zprávy

Svědci u soudu se soudcem Ondřejem Havlínem podezřelým z korupce popsali systém přidělování případů státním zástupcům v Praze 2. Přidělování bylo podle obžaloby ovlivněno korupcí. Podle výpovědí ale bylo prioritou rovnoměrné vytížení státních zástupců, nebylo tedy běžné, že by si případy bral státní zástupce například podle své specializace nebo z jiných důvodů.

Dvě stě tisíc. Za tolik by prý soudce Havlín ochoten konat "spravedlnost"
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Při dnešním hlavním líčení to uvedla náměstkyně obvodního státního zástupce Táňa Dočekalová. Odmítla, že by přidělila konkrétní případ konkrétnímu státnímu zástupci, že by ji ale někdo z kanceláře státního zastupitelství obešel, nemohla vyloučit.

U soudu vypovídala také mladá právnička, která se s Havlínem znala

V případu soudce Havlína je obžalováno sedm lidí. Členové skupiny, mezi nimiž je i bývalý státní zástupce František Fiala, který působil na státním zastupitelství v Praze 2, čelí obvinění z přijetí úplatku, podplácení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání. Soudce Havlín a další obvinění podle obžaloby například přijímali úplatky za to, že zařídí mírnější potrestání za řízení pod vlivem alkoholu.

Fiala podle dnešní výpovědi za Dočekalovou krátce před svým zatčením přišel kvůli přidělení jednoho konkrétního případu. "Poměrně příkře jsem ho odmítla, bylo to pro mě překvapující," uvedla Dočekalová. Důvodem, proč by státní zástupce mohl usilovat o přidělení konkrétního spisu, je to, že je v jeho pravomoci podmínečné zastavení trestního stíhání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Evropská komise

Já si taky myslím, že by evropská komise, která není volena občany neměla o ničem minimálně zásadním rozhodovat. Opak je ale pravdou. Co s tím hodláte dělat? Je vůbec šance to nějak změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„A Fiala se usmívá!“ Veleba ukázal vážná čísla

8:10 „A Fiala se usmívá!“ Veleba ukázal vážná čísla

POHLED SELSKÝM ROZUMEM „Politická džungle? Ty letošní parlamentní volby zřejmě překročí vše, co jsme…