Dvourychlostní Evropa je špatný nápad, sdělil Zaorálek agentuře Reuters. A Pehe na něj udeřil...

28.05.2017 10:47

Agentura Reuters přinesla vyjádření českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, podle něhož není dvourychlostní Evropská unie tím nejlepším nápadem. Dvourychlostní Evropa totiž znamená oslabení EU. Česko by podle jeho názoru mělo usilovat o zreformovanou a jednotnou Evropskou unii. Politolog Jiří Pehe Zaorálkovi hned cosi připomněl.

Dvourychlostní Evropa je špatný nápad, sdělil Zaorálek agentuře Reuters. A Pehe na něj udeřil...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se domnívá, že dvourychlostní Evropa není v zájmu České republiky. Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová sice o dvourychlostní Evropě otevřeně hovoří, ale podle Zaorálka by EU měla jít spíše cestou jednoty a nezbytných strukturálních změn.

Evropští lídři bohužel podle Zaorálka plně nepřijali Brexit. Neuvědomili si, co je za ním, neuvědomili si, že EU skutečně potřebuje strukturální změny, pokud nemá být její vliv stále slabší. „Nemám pocit, že bychom si opravdu uvědomili, co se skutečně stalo,“ pronesl varovně Zaorálek.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Evropa je dnes podle jeho názoru rozdělena na bohatý sever a chudý jih, na věřitele a dlužníky, ale i na východ a západ, kde čelíme rozdílům v sociální politice. Je v zájmu EU tyto problémy překonávat a dál postupovat jednotně.

Politolog Jiří Pehe se k Zaorálkovým slovům vyjádřil na sociální síti Twitter. „Takže vystoupíte se státnickým projevem, že máme přijmout co nejdříve euro? Tvrdé integrační jádro se totiž bude formovat okolo něj...,“ napsal.

 

 

Reuters k tomu dodává, že Česká republika je vnímána jako země k EU relativně vstřícná v porovnání s Polskem či Maďarskem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…