E15: V nových smlouvách na gripeny chybí offsetový program

17.03.2014 6:21

Ve smlouvách o prodloužení pronájmu švédských nadzvukových stíhaček Gripen zcela chybí dohoda o offsetovém programu, píše deník E15. Důvodem je pět let stará směrnice Evropské komise, podle níž jsou offsety jako nedovolená podpora v rozporu s právem EU. U první smlouvy na pronájem gripenů se Česku podařilo vyjednat offsety ve výši 150 procent hodnoty kontraktu.

E15: V nových smlouvách na gripeny chybí offsetový program
Foto: hns
Popisek: Saab JAS 39 Gripen, Ilustrační foto

Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR míní, že evropské nařízení se nevztahuje na offsety vázající se k samotné zakázce. „Jde o takzvané bezpečnostní offsety, které v praxi znamenají přesun části výroby nebo údržby na území uživatele nebo i investice do některé strategické společnosti. Dodavatel je tak částečně výrobně závislý na odběrateli a nemůže v případě krize nebo z politických důvodů zastavit dodávky náhradních dílů nebo servis,“ řekl deníku šéf asociace Jiří Hynek.

Na začátku března se uskutečnilo jednání obou stran, kterého se zúčastnilo 11 českých podniků. Pokud se přece jenom průmyslovou spolupráci nakonec podaří navázat, nebude podle deníku tak rozsáhlá, jako kdyby Česko na bezpečnostních offsetech trvalo od začátku vyjednávání.

Vláda schválila prodloužení pronájmu gripenů do roku 2027 s dvouletou opcí. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. ČR by nakonec měla zaplatit celkem 20,4 miliardy korun. Současný pronájem vyprší v roce 2015. Kdy přesně bude prodloužení podepsáno, není zatím jasné.

Letouny Jas-39 Gripen používají vedle Švédska a České republiky také Maďarsko, Jihoafrická republika a Thajsko.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

13:30 A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) používal šifrovaný telefon se systémem CryptoCult, který využívala…