EU má mít strategickou autonomii, shodli se ministři ČR a Francie

07.12.2019 7:55 | Zprávy
autor: čtk

Evropská unie by měla usilovat o strategickou autonomii v obraně, aniž tím utrpí transatlantické spojenectví. Ministr zahraničí Tomáš Petříček a jeho francouzský protějšek Jean-Ives Le Drian se na tom shodli na páteční konferenci Po roce 1989 - Naděje a iluze po revolucích konané na půdě Univerzity Karlovy v Praze.

EU má mít strategickou autonomii, shodli se ministři ČR a Francie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

"EU musí být schopná asertivněji hájit své zájmy, strategická autonomie Evropy je proto v našem zájmu. Česko se již nyní účastní projektů Stálé strukturované spolupráce (PESCO) v oblastech, jako je mobilita vojsk, kybernetická bezpečnost či synchronizace v obranném plánování," řekl Petříček s tím, že tato iniciativa nesmí oslabit bezpečnostní svazky v rámci Severoatlantické aliance. "Kolektivní obrana NATO pro nás zůstává prioritou," dodal.

Francouzský ministr zahraničí uvedl, že EU musí být schopná bránit zásady humanismu, na nichž stojí. "Nejnaléhavějším úkolem současnosti je dosáhnout absolutní evropské svrchovanosti, která nám zajistí svobodu," řekl. Evropský projekt může podle něj obstát pouze tehdy, když si Evropa v dnešním zhrublém systému mezinárodních vztahů bude schopna zaručit vlastní bezpečnost. Pokud ne, stane se opět jevištěm mezinárodních konfliktů jako za studené války.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…