EU podpořila náš desetibodový mírový vzorec, jásá Zelenskyj

04.02.2023 15:26 | Ze sítí

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj přiznal, že situace na frontě zůstává složitá, ale vyzdvihl několik ukrajinských vojenských úspěchů. A diplomatický úspěch; Evropská unie podle Zelenského podpořila ukrajinský desetibodový „mírový vzorec“. S představiteli EU Zelenskyj debatoval i o desátém balíčku protiruských sankcí.

EU podpořila náš desetibodový mírový vzorec, jásá Zelenskyj
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět promluvil ke svým spoluobčanům. Konstatoval, že jako jindy, i tentokrát ráno mnoha Ukrajinců provázejí obavy z ruských raket letících na energetické objekty i na obyčejné domy. Na frontě byl prý pátek velmi krutým dnem. „Přesto však dnes večer můžeme říci, že Ukrajina směřuje ke svému cíli. Zachovali jsme ukrajinskou svobodu. Chráníme hodnoty Ukrajiny. A dosáhneme cílů našeho státu. Evropských cílů našeho státu,“ pravil Zelenskyj.

Ujistil Ukrajince, že se podařilo najít shodu s představiteli EU, že přístupová jednání o vstupu Ukrajiny do EU mohou začít ještě letos. Debatovalo se prý také o změnách ve státní správě, o reformě dětské péče v příslušných zařízeních. „Děti by měly mít rodinu. Výchova dětí v dětských domovech rodinného typu je rozhodně mnohem lepší než starý systém internátních škol. Tuto reformu provedeme společně s Evropskou unií. Bude vytvořen příslušný úřad, který bude za tuto reformu zodpovědný. A předběžné dohody týkající se této reformy již byly nastíněny,“ řekl Zelenskyj.

Zelenskyj s představiteli EU debatoval prý také o dalším balíčku protiruských sankcí. „Partneři také chápou, že letos, stejně jako loni, musíme neustále posilovat obrannou podporu naší země a tlak na Rusko, zejména sankční tlak. Dnes jsme hovořili o desátém sankčním balíčku EU, který se v současné době připravuje. Existují naše návrhy k tomuto balíčku – dnes jsme je oznámili našim partnerům. Hovořili jsme o změnách v institucích našeho státu, které realizujeme. A které stále připravujeme k realizaci. Hovořilo se o finanční spolupráci. Samozřejmě jsme diskutovali o obnově infrastruktury, především sociální a energetické. Také o realizaci našeho Plánu rychlé obnovy, o tom, co je třeba obnovit nyní,“ uvedl ukrajinský prezident.

Členským zemím Evropské unie poděkoval za zaslání 1 miliardy eur na co nejrychlejší obnovu území. „Připravujeme se na větší integraci Ukrajiny do vnitřního trhu EU – znamená to větší příjmy pro ukrajinské podniky, více výroby a pracovních míst v naší zemi a více příjmů pro státní a místní rozpočty. Tedy to, co Ukrajinu skutečně posílí,“ zdůraznil prezident.

Oznámil také, že Evropská unie oficiálně podpořila desetibodový ukrajinský mírový plán. „Evropská unie dnes oficiálně podpořila ukrajinský mírový vzorec. Bylo to zaznamenáno v závěrečném prohlášení summitu. A dohodli jsme se na konkrétní pomoci ze strany EU při realizaci našeho mírového vzorce. To je významný diplomatický úspěch. A my děláme vše pro to, aby se pro ni ruská agrese stala sebevražednou,“ uvedl Zelenskyj.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17930 lidí
Situace na frontě podle něj zůstává složitá. Poděkoval všem vojákům, kteří odolávají neutuchajícímu ruskému tlaku. „Zejména děkuji 10. horské útočné brigádě za úspěšné protiofenzivní akce v Doněcké oblasti! Děkuji bojovníkům 54. samostatné mechanizované brigády – za jejich statečnost a pravou ukrajinskou houževnatost v bojích o Donbas! 81. samostatné letecké mobilní brigádě a 66. samostatné mechanizované brigádě – děkuji vám, chlapci, za ochranu Luhanské oblasti a ocelovou pevnost! A rád bych vyzdvihl naše národní gardisty – 3. operační brigádu Národní gardy. Kluci, kteří úspěšně ničí nepřátelská letadla v Doněcké oblasti. Děkuji vám! Děkuji všem, kteří bojují za Ukrajinu! Děkuji všem, kteří nám pomáhají bránit se před okupanty! Děkujeme všem, kteří posilují naše mezinárodní pozice a pomáhají získat zbraně pro Ukrajinu!“ pravil Zelenskyj.

A poděkoval za další balík pomoci USA Ukrajině. Zelenskyj poděkoval prezidentu Bidenovi a každému Američanovi. Vedle toho poděkoval za plodný rozhovor s ministrem obrany Polska a zdůraznil, že teď je třeba všechnu dohodnutou pomoc co nejrychleji dopravit na Ukrajinu.

„A ještě něco. Existují další sankční rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany naší země proti těm, kteří pracují pro ruskou agresi. Vyhlášky o realizaci rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany jsou již připraveny. A zvlášť děkuji pracovníkům Služby bezpečnosti Ukrajiny, SBU, Národní policie a Generální prokuratury za to, že podnikli nové kroky k obnovení spravedlnosti po činech těch, kteří nepochopili, že ve veřejných funkcích se má pracovat jen pro zájmy státu,“ řekl Zelenskyj.

Pak přidal ještě rozloučení „sláva Ukrajině“.

 

 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…