„Teorie o blížící se krizi jsou senzacechtivé a fakty nepodložené,“ zmínil například ekonom Pavel Kohout. Podle jeho slov ke globálním bankovním krizím dochází zřídka – vzpomněl letopočty 1874, 1931 a 2007. „Ve všech případech šlo o zcela výjimečně nešťastné souhry okolností. Pouhý fakt, že akcie nebo nemovitosti vypadají drahé, nic neznamená,“ dodal s tím, že není třeba propadat panice.
Oproti tomu ekonom Lukáš Kovanda míní, že na krizi je zaděláno již od roku 2008. „Nevíme jen, zda půjde o celkem běžnou krizi, nebo o ‚den zúčtování‘. V roce 2008 vlády a centrální banky začaly aktivisticky řešit propukající finanční krizi. Za peníze daňového poplatníka zachránily banky, které měly zkrachovat. Poté nalily – a stále nalévají – do ekonomiky stovky miliard peněz nově vytvořených ‚z ničeho‘,“ podotkl Kovanda. Kapitalismus byl podle jeho vyjádření znásilněn.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef