Ekonom Kovanda navrhl, co by se mělo zdanit a politici se toho bojí. Unikají tak prý miliardy

03.01.2019 17:36

Ekonom Lukáš Kovanda se rozhovořil s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým o ekonomických výhledech na letošní rok. V pořadu na serveru XTV.cz však také mluvil o tom, že v Česku vynáší sex miliardy.

Ekonom Kovanda navrhl, co by se mělo zdanit a politici se toho bojí. Unikají tak prý miliardy
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda
reklama

„Rok 2019 bude v zásadě horší, než byl rok předchozí, ale nepřijde krize. Lidem stále porostou mzdy, takže když se zaměříme na to, jaká bude inflace, tak stále kupní síla bude narůstat,“ míní Kovanda, že půjde o běžný standard. 

Následně se rozhovořil o mzdách a úskalích zaměstnavatelů. „Přetahování vede ke mzdové spirále. Nahlodávají se zisky firem a konkurenceschopnost,“ poznamenal Kovanda s tím, že společnosti pak třeba nebudou mít dostatek financí na investice. 

  • Video najdete ZDE

„Hypotéky budou drahé, ale máme bdělou Českou národní banku, kdy provedla regulaci a zapověděla bankám, aby půjčily těm rizikovým klientům. Určitě bych se neobával toho, že se stane to, co v minulých letech v USA,“ poznamenal Kovanda a hovořil i o lichvářích a dluzích. „Tam to nebezpečí je,“ podotkl a varoval před tím, že se lidé nebojí. V té souvislosti hovořil i o exekucích. Průměrná mzda pak podle Kovandy bude na konci roku 36 tisíc korun. 

Podle jeho slov by pak člověk s příjmem 30 tisíc měl mít 300 tisíc na spořicím účtu, aby si mohl najít novou práci v případě, když jej vyhodí,“ podotkl také radu občanům. „Když bude krize, může to trvat i dva roky, než najde práci,“ poznamenal dále Kovanda a hovořil také o euru. „Moje predikce na konci roku je 24,80 koruny za jedno euro,“ vyvrátil Kovanda slova věštkyně Jolandy, že euro bude za třicet korun. Naše země má pak podle jeho slov v přepočtu na obyvatele největší devizové rezervy.  

Byznys je pak podle Kovandy stále v IT sféře. „Kdo umí programovat, nejlepší, co děti naučit, je kromě angličtiny programování. Vždycky bude někdo, kdo bude muset naučit roboty jednotlivým programům,“ poznamenal Kovanda. 

„Šedá ekonomika je důležitá. Je pro nás signálem toho, zda už to nepřeháníme v bílé ekonomice s regulacemi,“ podotkl Kovanda. Závěrem pak hovořil o prostituci, kterou by on osobně zdanil a udělal by z toho standardní byznys. „Když daní Uber a Airbnb, proč ne tohle? Komunální politici se obávají, že by legalizovali prostituci před svými voliči, pro které je to něco, co nepatří do slušného světa. Na prostituci v ČR unikají miliardy,“ zakončil ekonom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiérovo zásadní vystoupení. Řekl, co nás čeká: „Epidemie je zpět! Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou.“ A nouzový stav? Vypnutí ekonomiky?

20:14 Premiérovo zásadní vystoupení. Řekl, co nás čeká: „Epidemie je zpět! Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou.“ A nouzový stav? Vypnutí ekonomiky?

KOMPLETNÍ ZNĚNÍ PROJEVU UVNITŘ Premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupil v televizi s projevem, jehož tón…