Ekonom Pikora vypěnil: Svazácké hlášky EU!

02.08.2020 18:35

Josef Váchal, grafik, kreslíř, malíř, ilustrátor, typograf, tiskař, řezbář a spisovatel říkával, že se svět řítí do ďáblova pozadí. Traduje se, že říkával, že „svět se řítí do ďáblovy řiti“. Ekonom Vladimír Pikora má dojem, že přesně tam se řítí EU. Stále zadluženější EU. A lidé mají kvůli obavám z koronaviru strach se ozvat.

Ekonom Pikora vypěnil: Svazácké hlášky EU!
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora
reklama

Ekonom Vladimír Pikora kroutí hlavou nad tím, jak se EU chystá zadlužovat – a ještě nad tím jásá. Balík koronavirové pomoci bude zčásti financován v podstatě přes společné dluhopisy, což je podle ekonoma jednoznačně špatně. Svět se teď tváří, že zadlužovat se je v pořádku, ale Pikora připomněl, že všechny dluhy se musí jednoho dne splatit.

Institut pro mezinárodní finance (IIF) tento měsíc zveřejnil studii, podle které je planeta nejpředluženější ve své historii. V prvním čtvrtletí vyskočil dluh na 258 bilionů dolarů. To je částka, kterou si asi nikdo neumí představit. Pochopitelnější je, když se vyjádří jako 331 % globálního HDP. Každý racionální člověk chápe, že tento dluh je už nesplatitelný. Tempo zadlužování přitom nabralo na obrátkách a je rekordně rychlé. To v něm přitom ještě nebylo započteno ohromné zadlužení Evropy, které si politici minulý týden schválili. Z toho plyne, že nás čeká další nemilý rekord,“ napsal Pikora.

„Nyní nás politici lakují, jak je fond úžasný. Jak je Evropa zase jednotná a podobné svazácké hlášky, ačkoli dohoda byla velmi těžká. Francouzský prezident prý musel bušit do stolu, aby se jednání pohnula. Česká opozice si nevidí do pusy, když dohodu chválí. Vůbec jí nevadí, že když doma navrhne vláda rekordní zadlužení, tak ji kritizuje, ale když to samé navrhne Brusel, najednou je to super. Všichni ztratili rozum a nikdo z politiků nemá odvahu říct, že dluh je špatně a že dotace, granty ani jiné peníze z cizí kapsy bohatství nevytvářejí,“ pokračoval.

Nakonec konstatuje, že lidé si snad myslí, že peníze rostou na stromechže není třeba je vydělat s pomocí dobrého nápadu nebo s pomocí jiné dobré práce. Ale peníze opravdu nerostou na stromech. Ale v časech koronaviru nad tím lidé možná nechtějí přemýšlet.

„Brusel navrch peníze zneužije na prosazení svých zelených cílů. Korona je pro něj dar z nebes. Bez ní by na vytvoření bezuhlíkové ekonomiky nikdy nesehnal tolik peněz. Voliči by se bránili dluhu i novým daním, které z něj plynou. Nyní s rouškou na puse a se strachem v očích z počtu mrtvých, kterých je u nás letos méně než loni, odsouhlasí voliči cokoli. Kdyby covid nebyl, museli by si ho politici vymyslet. Dal jim peníze i moc,“ pravil Pikora.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají

9:40 Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají

Veřejnoprávní a tzv. mainstreamová média se po celé Evropě tématu nelegální migrace vyhýbají. Ne tak…