Ekonom Pikora vypěnil: Svazácké hlášky EU!

02.08.2020 18:35

Josef Váchal, grafik, kreslíř, malíř, ilustrátor, typograf, tiskař, řezbář a spisovatel říkával, že se svět řítí do ďáblova pozadí. Traduje se, že říkával, že „svět se řítí do ďáblovy řiti“. Ekonom Vladimír Pikora má dojem, že přesně tam se řítí EU. Stále zadluženější EU. A lidé mají kvůli obavám z koronaviru strach se ozvat.

Ekonom Pikora vypěnil: Svazácké hlášky EU!
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Ekonom Vladimír Pikora kroutí hlavou nad tím, jak se EU chystá zadlužovat – a ještě nad tím jásá. Balík koronavirové pomoci bude zčásti financován v podstatě přes společné dluhopisy, což je podle ekonoma jednoznačně špatně. Svět se teď tváří, že zadlužovat se je v pořádku, ale Pikora připomněl, že všechny dluhy se musí jednoho dne splatit.

Institut pro mezinárodní finance (IIF) tento měsíc zveřejnil studii, podle které je planeta nejpředluženější ve své historii. V prvním čtvrtletí vyskočil dluh na 258 bilionů dolarů. To je částka, kterou si asi nikdo neumí představit. Pochopitelnější je, když se vyjádří jako 331 % globálního HDP. Každý racionální člověk chápe, že tento dluh je už nesplatitelný. Tempo zadlužování přitom nabralo na obrátkách a je rekordně rychlé. To v něm přitom ještě nebylo započteno ohromné zadlužení Evropy, které si politici minulý týden schválili. Z toho plyne, že nás čeká další nemilý rekord,“ napsal Pikora.

„Nyní nás politici lakují, jak je fond úžasný. Jak je Evropa zase jednotná a podobné svazácké hlášky, ačkoli dohoda byla velmi těžká. Francouzský prezident prý musel bušit do stolu, aby se jednání pohnula. Česká opozice si nevidí do pusy, když dohodu chválí. Vůbec jí nevadí, že když doma navrhne vláda rekordní zadlužení, tak ji kritizuje, ale když to samé navrhne Brusel, najednou je to super. Všichni ztratili rozum a nikdo z politiků nemá odvahu říct, že dluh je špatně a že dotace, granty ani jiné peníze z cizí kapsy bohatství nevytvářejí,“ pokračoval.

Nakonec konstatuje, že lidé si snad myslí, že peníze rostou na stromechže není třeba je vydělat s pomocí dobrého nápadu nebo s pomocí jiné dobré práce. Ale peníze opravdu nerostou na stromech. Ale v časech koronaviru nad tím lidé možná nechtějí přemýšlet.

„Brusel navrch peníze zneužije na prosazení svých zelených cílů. Korona je pro něj dar z nebes. Bez ní by na vytvoření bezuhlíkové ekonomiky nikdy nesehnal tolik peněz. Voliči by se bránili dluhu i novým daním, které z něj plynou. Nyní s rouškou na puse a se strachem v očích z počtu mrtvých, kterých je u nás letos méně než loni, odsouhlasí voliči cokoli. Kdyby covid nebyl, museli by si ho politici vymyslet. Dal jim peníze i moc,“ pravil Pikora.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

20:19 Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

Účastníkům konference o dezinformacích se v Poslanecké sněmovně dostalo informací od ředitele BIS Mi…