Ekonom: Socialismus končí, na dluh už žít nejde

08.06.2012 7:43

Řecká a španělská krize ukazují, že končí západoevropský socialismus založený na extrémně vysokých výdajích, na dluhu a byrokracii. Myslí si to alespoň ředitel pro strategii, společnost Partners Pavel Kohout, který doporučuje snížit státní výdaje, ale zároveň snížit daně. Pokud by byly daně zvýšeny, zopakoval by se neslavný řecký scénář. Také je nezbytné pomoci bankám.

Ekonom: Socialismus končí, na dluh už žít nejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Ještě ani zdaleka nebyla vyřešena řecká krize, která naplno propukla přibližně před rokem, a máme tu krizi novou, tentokrát španělskou. Po řeckých zkušenostech je přitom jasné, že cesta ostrých rozpočtových škrtů a zvyšování daní Španělům nepomůže. Podle ředitele pro strategii, společnost Partners Pavla Kohouta je třeba mít na zřeteli, že ve Španělsku jde o krizi bankovní, přičemž nemocné banky by se neměly nechat padnout. Kdyby k tomu došlo, krize se jen prohloubí. Kohoutův komentář přináší dnešní Lidové noviny (LN).

Akcionáři bank již byli vytrestáni dost

„Zhruba jednou za padesát let se vyskytne situace, kdy je třeba rezignovat na zásady a v zájmu stability raději zaplatit bankovní ztráty. Je to nemorální? Nebudou se bankéři smát daňovým poplatníkům? Ne, nebudou. Akciový index Euro Stoxx Banks ztratil během posledních pěti let přes 83 procent hodnoty. Akcionáři bank již byli vytrestáni dost. … Na finanční krizi nikdo nevydělává. Úvahy o spiknutí hrstky mocných jsou nesmysly.“ píše komentátor.

Krize, která postupuje zeměmi západní Evropy, svědčí podle Kohouta o tom, že definitivně končí dosud fungující život na dluh podporovaný přebujelou státní byrokracií. Na jedné straně je třeba omezit státní výdaje, ale spolu s tím musí dojít ke snížení daní pro soukromý sektor, který tak udrží v chodu hospodářství státu. Zároveň je třeba smířit s tím, že i na Západě vzroste inflace.  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…