Elf Kartous má po Vrběticích radost: Všichni populisté a dezinformátoři na jedné hromadě. Hlavní finta byl „nedostatek důkazů“

30.04.2021 11:43

Nová zjištění tajných služeb ve vyšetřování kauzy Vrbětice už téměř dva týdny rezonují nejen českou společností a téměř okamžitě zavdala vzniku celé řady dezinformací. Na ty nejvýraznější si posvítil Bohumil Kartous ze skupiny Čeští elfové. Podle jejich analýzy šiřitelé fake news nejčastěji pracovali s údajným nedostatkem důkazů, označováním kauzy za vykonstruovanou, případně útoky na kontrarozvědku. „Nejzajímavějším faktem je evidentní synergie mezi dezinformační scénou a populistickými politiky,“ uvedl Kartous pro server iROZHLAS.cz.

Elf Kartous má po Vrběticích radost: Všichni populisté a dezinformátoři na jedné hromadě. Hlavní finta byl „nedostatek důkazů“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bohumil "Bob" Kartous, redaktor Britských listů a mluvčí Českých elfů
reklama

Reakce dezinformačních serverů v podobě zpochybňujících článků na oznámení premiéra Andreje Babiše, že existuje důvodné podezření BIS o zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchu muničních skladů areálu Vrbětice, byla podle Kartouse extrémně rychlá.

„Normálně šíření, záchyt a zpracování e-mailů pár dní trvá. U Vrbětic byl ale jejich nástup v podstatě bleskový. Je vidět, že domácí palebná příprava na straně trollů byla provedena a čekali jen na spouštěcí knoflík,“ popisuje analýza skupiny Čeští elfové, která se soustředí na boj proti cizím dezinformačním kampaním na českém internetu.

Nejčastěji zmiňované a zkreselené informace podle šetření skupiny uvádí, že jsou Vrbětice vykonstruovanou kauzou a důkazy o zapojení vojenské zpravodajské služby GRU na českém území chybí.

Například server Sputnik informoval, že „bezpečnostní expert Andor Šándor předpokládá, že verze o sabotážní akci ruských agentů zatím příliš neobstává před kritikou, neboť během postupné analýzy situace u něj vzniká řada otázek“.

Stejně tak dezinformátoři nakládají i s projevem prezidenta Miloše Zemana, v němž zpochybnil důkazy k vrbětické kauze.

V této souvilosti zmiňuje Kartous server Aeronet. „Takový skandál Česká republika ještě nezažila, týden trvající hysterie a vyhošťování ruských diplomatů a nakonec se ukáže, že BIS nemá ani svědky, ani důkazy! Takže už je jasné, proč BIS nechce žádné důkazy zveřejňovat, protože žádné nejsou!“ píše redakce Aeronetu.

Celý text ZDE

Aeronet dává do souvilosti s kauzou Vrbětice i nedávnou smrt nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Odkazuje se na ruský zdroj, podle něhož bezpečnostní služba Ruské federace z nehody podezřívá právě Američany. „Ochrana investic PPF v Rusku a v Číně stála Petra Kellnera mnoho úsilí a silného lobbingu v nejvyšších pozicích české státní moci v Praze,“ napsal Aeronet.

Na strategii zpochybňování důkazů naskočili také někteří politici, například europoslanec za SPD Ivan David. „Je jasné, že žádné důkazy nemají, jen zpravodajské fabulace čučkařů. Jen další díl trapného seriálu z dílny tupých scenáristů. Lež může být kvalitní jako dokonalý zločin. Ale tahle je odfláknutá,“ napsal na svém facebooku. „Najednou máme věřit premiérovi, o kterém se tvrdí, že lže a podvádí,“ tázal se.

Do druhé nejčastější skupiny vrbětických dezinformací spadá příspěvek exposlance a člena KSČM Jana Klána, který popisuje, že se Česko stalo loutkou Západu nebo Spojených států. „Naše země byla použita zpravodajskými službami k eskalaci napětí mezi USA a Ruskem a naše vládnoucí politické elity se do toho nechaly na základě domněnek BIS vtáhnout,“ uvedl na svém facebookovém profilu.

V příběhu Vrbětic jde podle Kartouse dezinformační scéna ruku v ruce s populistickými politiky. „Ta synergie je jak časová, tak zejména obsahová. V analýze ukazujeme, že nejčastější narativy, používané dezinformátory, užil ve svém projevu Miloš Zeman a podobným způsobem interpretují událost také další populistické entity, jako SPD nebo komunisté,“ poukázal například na zmíněné politiky Klána s Davidem.

Portál Pravý prostor se pozastavuje nad tím, proč premiér Babiš přistoupil na „splnění zadání velkého bratra“ a informace zveřejnil nečekaně a nepřipraveně. „V čukařském příběhu se objevují nové a nové díry. Je stále těžší uvěřit, že se věci staly tak, jak nám vláda popisuje. Zároveň se samozřejmě nic nezveřejní. Zůstala z toho jen bramboračka,“ píše portál.

Šiřitelé řetězových e-mailů toho využili a ve svých textech informovali, že šlo o boj kvůli dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany. Rovněž se prý dezinformátoři snaží zpochybnit důvěryhodnost vlády i zpravodajské služby BIS.

Server Sputnik citoval sociologa Petra Hampla, který se nechal slyšet, že o tajných službách neměl nikdy žádné iluze, ale nečekal, že jsou až tak špatné. „Už teď je jisté, že oficiální verze, kterou před pár dny předložila česká vláda, a na základě které zahájila studenou válku proti Rusku, je nepravdivá. Je něco zásadního, co BIS potřebuje zakrýt?“ tázal se.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dávky a Romové: Šlachta velmi přitvrdil

11:24 Dávky a Romové: Šlachta velmi přitvrdil

Hnutí Přísaha v průzkumech stále posiluje a Robert Šlachta začíná dostávat prostor v médiích, aby uk…