Erdogan sestřel ruského letounu plánoval. S jasným záměrem, píše závažně nezávislý publicista

30.11.2015 8:51

Nezávislý kanadský publicista žijící v Londýně Gwynne Dyer tvrdí, že turecký prezident Erdogan sestřelení ruského letadla plánoval a čekal jen na vhodnou záminku. Od začátku prý chce vyvolat konflikt mezi NATO a Ruskem, aby nebylo možné prosadit záchranu Asadova režimu a vznik kurdského státu.

Erdogan sestřel ruského letounu plánoval. S jasným záměrem, píše závažně nezávislý publicista
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Anketa

Umíte střílet ze střelné zbraně?

74%
hlasovalo: 11985 lidí

Klíčovým bodem dle Dyera zůstává, že ruské letadlo se nacházelo v tureckém vzdušném prostoru pouhých sedmnáct vteřin. S trochou nadsázky dodává, že to je přibližně stejně, než čtenář dočte první odstavec jeho textu. „Turci přesto letadlo sestřelili a jejich spojenci je veřejně podpořili. Udělali tedy to, co se od loajálních spojenců očekává. Generální sekretář NATO Jens Stoltenberg deklaroval, že Severoatlantická aliance stojí za Tureckem a svého spojence plně podporuje. Tureckému prezidentu Erdoganovi také volal jeho americký protějšek Obama, aby ho rovněž ujistil, že Spojené státy uznávají právo Turecka hájit svoji suverenitu. Ale soukromě musí být na Erdogana jistě rozzlobeni. Přesně totiž vědí, co má za lubem,“ uvádí Dyer.

Dyer také připomíná, že je to poprvé po pětapadesáti letech, kdy letadlo pod vlajkou NATO sestřelilo ruské letadlo. Navíc se tak stalo za velmi podezřelých okolností. „I kdyby Turci skutečně věřili tomu, že ruské letadlo nakrátko vstoupilo na jejich území, tak souhlasím s argumentem ruského prezidenta Vladimira Putina. Správně namítal, jak asi mohlo letadlo za sedmnáct sekund Turecko vážně ohrozit? Dvě turecké stíhačky F-16 navíc měly právě tento čas k tomu, aby ruské letadlo sestřelily. V tak omezeném prostoru tak mohly stěží učinit bez toho, aby samy nepřekročily syrské hranice. Podle ruské strany totiž překročily hranici právě ony. Navíc se zdá, že Erdogan prostě ruské letadlo sundat chtěl, a v tomto směru byli instruováni také turečtí piloti. Otázkou tedy zůstává, proč to chtěl turecký prezident udělat?“ pokládá si Dyer zásadní otázku.

„Erdogan nijak nezastírá, že chce vidět konec Asadova režimu. Je mu vlastně jedno, jestli se po něm chopí moci v Sýrii islamisté či kdokoli jiný. Vedle toho také chce zabránit vzniku kurdského státu v blízkosti hranic Turecka,“ píše Dyer a připomíná, že Putin hovořil o turecké podpoře teroristů a prodeji ropy ISIS, který směřuje také do Turecka. „Prozatím veškeré bomby tureckého letectva nedopadaly na území Islámského státu, ale na území zvané Rojava, kde žijí syrští Kurdové,“ konstatuje Dyer a tvrdí, že má Erdogan dva hlavní cíle. Těmi jsou zničit Asadův režim a předejít vzniku kurdského státu v Sýrii. „V obou těchto cílech dosáhl jistého pokroku, ale najednou se v září v Sýrii objevili Rusové a zachránili syrskou armádu od porážky. Putinova strategie je přesně opačná. Jak by ji tedy mohl Erdogan narušit? Rozhodne se sestřelit ruské letadlo a pokusí se vyvolat konfrontaci mezi Ruskem a NATO,“ má jasno Dyer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…