Erik Best: Ne, Babiš nechce menšinovou vládu. Usiluje o toto. A má to už připraveno

30.10.2017 13:12

Americký novinář Erik Best na vlnách Českého rozhlasu promluvil o tom, jak vidí povolební situaci v Česku. Zdůraznil, že nevěří ve vznik menšinové vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Erik Best: Ne, Babiš nechce menšinovou vládu. Usiluje o toto. A má to už připraveno
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Erik Best v pořadu Horké téma

Erik Best má za to, že povolební vyjednávání v Česku budou ještě dlouhá a neskončí to ustavením menšinové vlády Andreje Babiše.

„Já si myslím, že ta vláda nebude, takže nemá smysl o tom moc mluvit. Chápu, proč o tom mluví pan Babiš. Chce dát najevo, že dělá všechno pro to, aby vytvořil vládu  že ti zlí jsou ostatní. Ale jednoduché propočty nám řeknou, že ta menšinová vláda je velice málo pravděpodobná,“ zdůraznil Best. ANO má 78 poslanců, s SPD Tomia Okamury by měl jen rovnou stovku. Otázka prý je, co udělají komunisté, a pokud se bude Babiš opírat o tyto dvě strany, tak od něj ostatní demokratické strany dají ruce pryč.

Anketa

Znepokojuje vás zdravotní stav prezidenta Zemana?

21%
79%
hlasovalo: 8440 lidí

Babiš ale může mít rozehranou ještě řadu jiných scénářů. Možná kalkuluje s tím, že ze sálu při hlasování o důvěře vládě opustí sál 55 zákonodárců, na což by kabinetu stačilo k získání podpory jen jednotné hlasování poslanců ANO. Komunisté a SPD však 55 poslanců nemají, takže by sál museli opustit i členové jiné strany, aby fakticky umožnili vznik menšinové vlády Andreje Babiše, což není pravděpodobné.

„Myslím si, že menšinovou vládu nakonec vůbec nechce, protože to je nestabilní vláda. Chce koaliční vládu a myslím, že hraje i na tlak ze strany veřejnosti,“ podotkl Best. Čeští občané by asi jen těžko snesli vládu ANO, SPD a KSČM. Jaká tedy nakonec vznikne? „Říkám od začátku, že si myslím, že vznikne vláda ANO, ODS a KDU-ČSL,“ podotkl novinář. Vyjednávání o koalicích bude ještě dlouhé.

Podle Besta ale nesmíme zapomenut na ještě jednu věc.

„To si myslím, že to bude záležet na tom, kdo zastaví trestní stíhání pana Babiše, paní Moniky a pana Faltýnka. Když to bude policie, tak to vyvolá obrovskou negativní reakci v zahraničí. Myslím, že by se potvrdily ty obavy o nedemokratickém procesu. Ale pan Babiš o tom pořád mluví. Je to jeho novou mantrou, když říká, že pokud žijeme v právním státě, tak to trestní stíhání musí skončit. Pokud ho ukončí policie, tak to může urychlit vyjednávání o vládě, ale zároveň jeho rivalové a nepřátelé budou mít opravdu velkou možnost ho navždy kritizovat,“ řekl novinář.

Trestní stíhání ještě může zastavit prezident Zeman. Pokud to udělá, tak spíš po skončení prezidentských voleb; a může to odůvodnit tím, že mu leží na srdci Česká republika a potřeba mít stabilní vládu. Pokud by se dnes a denně v médiích psalo o Monice Babišové v kauze Čapí hnízdo a o dalších obviněných, kteří nemají poslaneckou imunitu, tak by česká vláda nebyla stabilní.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Babiš si tohle všechno uvědomuje a prošel podle Besta určitou změnou. Tolik nekritizuje politiky ostatních „Používá stejnou taktiku, jakou využívá, když chce převzít nějakou firmu. Snaží se přesvědčit konkurenty, že je jejich největším přítelem, a snaží se je získat na svou stranu.

Nakonec padlo pár slov i ke končícímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Předseda vlády podle novináře udělal chybu, když nepřišel do Vladislavského sálu na Pražském hradě 28. října. Teď by prý předseda odcházející vlády udělal nejlépe, kdyby vypiloval cizí jazyky a kandidoval do Evropského parlamentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je bůh xenofob? Expert na islám nepotěší neomarxisty ani Sorose

21:21 Je bůh xenofob? Expert na islám nepotěší neomarxisty ani Sorose

Publicista a exmuslim Lukáš Lhoťan se na serveru Reflex.cz rozepsal o tom, zda je židovsko-křesťansk…