Eurokomisařka Jourová, znalkyně dotací, promluvila o Čapím hnízdě. Babiš to prý očividně myslel dobře

24.03.2016 20:53

Hostem dnešních Dvaceti minut Radiožurnálu byla eurokomisařka a členka hnutí ANO Eva Jourová. Společně s moderátorkou Karolínou Koubovou mluvily o teroristických útocích v Bruselu a změnách, které přinesou, přišla však řeč i na kauzu Čapího hnízda a Babišovo středeční vystoupení v Poslanecké sněmovně.

Eurokomisařka Jourová, znalkyně dotací, promluvila o Čapím hnízdě. Babiš to prý očividně myslel dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová

„Evropa se především musí účinně bránit, protože to, co se stalo, nás musí zásadním způsobem posílit,“ řekla eurokomisařka a dodala, že právě Evropská komise má sladit jednání všech členských zemí. Teroristi mají „luxus“ toho, že mohou volně cestovat po celé EU, členské země však mohou reagovat pouze v rámci vlastních hranic, a tak je nadmíru důležitá výměna informací mezi tajnými službami.

Důležité je podle ní sladit procesy a spolupráci, což ale není okamžité řešení, Jourová však podotkla, že takové instituce již fungují, je třeba je jen lépe využívat. Dodržovat bezpečnostní opatření je však zodpovědností státu, ne Evropské komise.

„Je to hlavně na ministrech vnitra a na vládách, aby zajistili bezpečnost. My jsme už před nedávnem schválili směrnici v boji proti terorismu,“ řekla Jourová s tím, že na administrativní evropské úrovni již řešení existuje, musí se však aplikovat i v jednotlivých členských státech.

Belgie nyní ale čelí kritice za to, že její bezpečnostní orgány věděly o tom, kdo teroristi zodpovědní za útoky jsou, a vlastně je znaly, nic však neučinily. Sama Jourová uvedla, že nutí velké mediální a internetové společnosti k lepší spolupráci s úřady. „Je to i v jejich zájmu,“ podotkla.

„Zejména se také zabývám radikalizací ve vězení,“ zmínila eurokomisařka a podotkla, že mnoho radikálů ke svým názorům přišlo právě ve vězení. Belgie však v případě úterních útoků zřejmě podcenila informace, které měla.

Celý pořad zde.

Do procesu boje proti terorismu by však měla být zapojena i muslimská komunita. Podle jejích dostupných informací však imámové tvrdí, že proti radikalizaci mladých bojují.

Na několikrát opakovanou otázku, co lze dělat teď hned okamžitě, však Jourová nedokázala najít odpověď, zmínila pouze nutnost větších investic do bezpečnostních institucí. Opět zopakovala, že je důležité lépe sdílet informace a rychleji na ně reagovat.

„Zaskočilo to i mě,“ komentovala negativní reakci poslanců na dohodu mezi EU a Tureckem a popsala ji jako zcela zásadní prvek obrany vnějších hranic EU.

„Vždycky jsem ta, která tady hodně silně opakuje, že Evropa je společenství suverénních států,“ řekla Jourová a dodala, že musíme spolupracovat a není to o tom, že bychom svým přístupem nějak při rozhodovacích procesech v EU jakkoliv tratili. Důležitý je vzájemný respekt.

„Já jsem se včera dívala na zasedání sněmovny a byla to trošku úleva, že se neřeší otázky života a smrti,“ popsala Jourová, co dělala ve středu v Evropské komisi. Zmínila, že lidsky chápe, že Babiš nechtěl svou rodinu vystavit mediální masáži, „která se týká nás politiků, sami jsme si ji vybrali“. Podle eurokomisařky bylo s dotací vše v pořádku, jelikož byly splněny podmínky pro její poskytnutí. „Já jsem samozřejmě taky zvědavá, jak na vyšetřování OLAF, tak na vyšetřování policie,“ dodala s tím, že to Babiš vysvětlil dostatečně. „Myslím si, že to byla malá firma, která žádala,“ zmínila Jourová a připomněla, že proběhlo několik auditů, které neshledaly nic špatného.

Podle její stranické kolegyně Zelienkové došlo k morálnímu pochybení. Podle Jourové však Babiš chtěl „něco vybudovat pro lidi, pro děti“. Nemyslí si, že by Babiš stavěl Čapí hnízdo pro svou rodinu, jak tvrdí Bělobrádek. Zkrátka jen využil příležitost a postavil něco pro lidi. Sama Jourová přitom byla kdysi dotační poradkyně. „Ona to byla spíš ekonomická analýza, kterou jsem dělala,“ dodala. Účelově zakládat firmy a občanská sdružení jí nepřijde jakkoliv nemorální.

„To jsou ty paradoxy, že my jsme jako ANO šli do politiky s tím, že by se takové věci dít neměly,“ dodala Jourová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špatné zprávy pro Marka Dalíka. Naděje na propuštění mu prý nejspíš zemřela

16:53 Špatné zprávy pro Marka Dalíka. Naděje na propuštění mu prý nejspíš zemřela

Naděje k propuštění z vězení, ke které se upínal lobbista a pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka Ma…