Europoslanec Niedermayer: Pod současným vedením není Rusko dobrým obchodním partnerem

09.09.2014 13:48

V komentáři pod titulkem „Rusko není dobrý obchodní partner“ se europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer zamýšlí nad perspektivou vzájemného obchodu mezi ČR a Ruskem. Dochází k závěru, že bychom měli k tomuto obchodu hledat alternativy. Předpokládá totiž mimo jiné, že síla ruské ekonomiky bude nadále klesat.

Europoslanec Niedermayer: Pod současným vedením není Rusko dobrým obchodním partnerem
Foto: TOP 09
Popisek: Luděk Niedermayer
reklama

Niedermayer upozorňuje, že zatímco do Ruska směřuje jen 7 % vývozu zemí EU, Rusko do EU dováží více než polovinu svého zboží. Loni mělo Rusko přebytek z této obchodní výměny 86 miliard eur. „Z kolapsu obchodu by při pohledu na čísla měl mít obavy více Kreml než Brusel,“ poznamenal Niedermayer. Zmiňuje sice hlavní obavy sankčních skeptiků, že Evropa kvůli sankcím přijde o odbytiště zboží a hlavně zůstane bez energie, podle Niedermayera ale nemůže být perspektivním obchodním partnerem země, která nerespektuje smlouvy a ignoruje suverenitu států. „Rizika takovéhoto obchodu i proto, že řada firem je se státem spojených a Kreml `ovlivňuje` podnikání `více, než je zdrávo`, jsou a budou značná,“ upozorňuje Niedermayer.

Obchod s Ruskem nahraďme obchodem s USA

Obchod s Ruskem proto vzkvétat nebude. Cestu, jak jej nahradit, vidí v aktivnějším přístupu Evropanů k omezování překážek v mezinárodním obchodu. Protože globální dohody v rámci jednání Světové obchodní organizace váznou, příležitost leží v posílení obchodu mezi Evropou a USA.

Niedermayer by za chybu považoval, kdyby po umlčení zbraní se obchod s Ruskem znovu rozeběhl a na minulé události se zapomnělo. „Současný Kreml svým chováním ukázal, že pod tímto vedením Rusko není s to být dobrým a stabilním obchodním partnerem,“ uvedl europoslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

17:33 Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

Čau lidi. Premiér Babiš sdílel na svém facebooku mrkvový cupcake. A lidi mu ho dali sežrat. Polovina…