Europrezident Tusk svolává kvůli kvótám evropské lídry. Donutila ho prý k tomu Merkelová

18.09.2015 10:42 | Zprávy

V situaci, kdy Evropu štěpí názor na přijímání uprchlíků a stanovení kvót na jejich počty, svolává prezident EU Donald Tusk mimořádnou schůzku Evropské rady. Jak píší Britské listy, vyžaduje to po něm německá kancléřka Angela Merkelová.

Europrezident Tusk svolává kvůli kvótám evropské lídry. Donutila ho prý k tomu Merkelová
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Kvóty, o které hlavně půjde, mají podle Britských listů ulevit Německu a Švédsku, hlavním cílům nově příchozích imigrantů. Řešit se bude též situace v Chorvatsku, kam se uprchlická vlna stočila poté, co Maďarsko uzavřelo hranice se Srbskem a proti jejich narušitelům použilo slzný plyn, děla a gumové projektily. „Proti zoufalým lidem, natlačeným na nová maďarská opevnění z žiletkového drátu,“ vysvětlují Britské listy.

Evropa se prý nedokáže shodnout na ničem, kromě obnovování kontrol na hranicích. Proto prý ani není jasné, čeho chce vlastně schůzka Evropské rady dosáhnout. Kvóty, které by definitivně nastavily procenta uprchlíků, jež budou členské státy odebírat, zuřivě odmítá Británie a pět středoevropských zemí; naopak na nich trvá Německo a Švédsko, a také Rakousko a Itálie.

Britské listy také citují „jednoho východoevropského diplomata“, podle kterého by jeho země mohla s kvótami souhlasit, „ale bude nutné za to zaplatit cenu“.

Naopak slovenský premiér Robert Fico jasně prohlašuje, že si „nenechá nic diktovat“ a pokud budou nějaké kvóty stanoveny, nemíní je dodržovat. Evropští Zelení zase varují, aby se Německo v takto zásadní otázce nesnažilo prosadit svou vůli silou. „Stále více lidí se k EU obrací zády. Tomu bychom se měli vyhnout,“ varoval jejich europoslanec Philippe Lamberts.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…