Evropská komise asi zahájí s ČR, Polskem a Maďarskem řízení kvůli migraci

13.6.2017 6:30 dop.

Evropská komise dnes velmi pravděpodobně zahájí s Českou republikou, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy v souvislosti s takzvanými kvótami na uprchlíky. Věc nejspíš oznámí komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos odpoledne, kdy je naplánované zveřejnění další pravidelné zprávy o pokroku v unijních programech přesídlování a přerozdělování žadatelů o azyl.

Evropská komise asi zahájí s ČR, Polskem a Maďarskem řízení kvůli migraci
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Právě Avramopulos už při prezentaci minulé zprávy varoval, že pokud se situace nezmění, využije komise svých pravomocí a spustí řízení, které může po několika etapách skončit před unijním soudem a následně pokutou pro členskou zemi, píše ČTK.

Státy EU se přes odpor některých zemí ze střední a východní Evropy (včetně ČR) v roce 2015 shodly na dvouletém programu přebírání celkem až 160 000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku. Program příliš úspěšný nebyl, přesunuto takto bylo ani ne 20 000 osob, nejnovější přesné údaje budou k dispozici dnes.

Česko ze své kvóty necelých 3000 osob přijalo 12 lidí a více než rok nenabídlo žádná místa, nedávno vláda jednoznačně řekla, že dál se podílet nebude. Ani Polsko a Maďarsko se nezapojily. Podle informací ČTK je právě dlouhodobé odmítání nabízet do programu volná místa věcí, kterou komise dnes své řízení zdůvodní. Své kvóty totiž zatím nedokázala naplnit většina unijních zemí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…