Exekutor zkopal paní, která pak zemřela, zaznělo u Jílkové. Jeho kolegové si vysloužili křik a pískot

18.04.2014 4:44

Velká část dlužníků si při exekucích stěžuje na nehumánní zacházení, nejen proto Ministerstvo spravedlnosti připravuje několik změn, které by měly zpřísnit pravidla pro exekutory. Uvažuje se i o snížení odměn pro advokáty. Podle náměstkyně Hany Marvanové totiž často dochází k byznysu s dluhy, což však exekutoři odmítají - podle nich vše probíhá podle zákona.

Exekutor zkopal paní, která pak zemřela, zaznělo u Jílkové. Jeho kolegové si vysloužili křik a pískot
Foto: Foto: ČT
Popisek: Moderátorka pořadu ČT Máte slovo Michaela Jílková

Anketa

Kterého z těchto bývalých vrcholových politiků byste chtěli zpět?

hlasovalo: 9409 lidí
„Naše práce určitě není o byznysu s dluhy,“ hájil své řemeslo ředitel Exekutorského úřadu Přerov Robert Runták. Podle něj jde jednoduše jen o vymáhání pohledávek pro věřitele, podle zákona. „Samozřejmě nechceme, aby dlužník nějak zbytečně trpěl,“ dodal v pořadu Máte slovo na ČT, ale vyvolal tím u publika akorát smích.

„Vůbec to tak nefunguje v praxi. Vždyť jste slyšel,“ obořila se na něj žena ve studiu. Runták se však dál bránil – a dodal, že oproti jiným zemím jsou v České republice náklady na exekuce velice nízké. Publikum však začalo dokonce pískat, až ho musela moderátorka Michaela Jílková uklidnit.

V pořadu pak začali jednotliví hosté popisovat své zážitky. Jeden muž původně dlužil 33 korun. Jenže kvůli vzrůstajícímu dluhu musel zaplatit šest tisíc za právníka, dvakrát dvanáct tisíc za exekutory a další penále.

Advokát Tomáš Sokol se muže proto zeptal, proč nechal dluh tak narůst. Ten mu odvětil, že se často stěhoval a nechodily mu dopisy s výzvami – pouze s rozhodnutím soudu. „Takže jste ale věděl, že máte něco zaplatit, z rozhodnutí soudu. Zaplatil jste to?“ obořil se na něj advokát. Muž přisvědčil, že zaplatil vysokou částku. „To jste ji asi nezaplatil celou, pravděpodobně,“ komentoval to Sokol. Následně muž dodal, že došlo i na exekuci. „A exekuce byla úspěšná? Tak to je dobře,“ uzavřel právník rozhovor. Z publika se pak začal opět ozývat pískot a výkřiky „Hanba“.

Jak ale může takový dluh narůst? Kvůli odměnám, které kritizuje i náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová. Advokát Sokol sice vše popírá, peníze podle něj jsou potřeba například na počítače nebo zaměstnance, což stojí miliony. Marvanová ale nesouhlasí. „Ty odměny prostě přiměřené nejsou, o tom rozhodl dokonce Ústavní soud – proto zrušil přísudkovou vyhlášku,“ argumentovala. Obzvlášť pak nejsou potřeba vysoké odměny tam, kde vše nakonec vyřeší jen sekretářka a sám exekutor ani nenastoupí.

Peníze nejprve exekutorům, pak až věřitelům

Nepříjemnou zkušenost pak popsala i starší žena, ovšem z pozice věřitelky. Jeden galerista jí totiž ani po několika letech stále nezaplatil dlužnou částku. Exekutorský úřad a advokát již peníze dostali, jen ona stále ne. „Exekutorský úřad mi pořád sděluje, proč pro mě nemůže nic udělat. Píše mi krásné dopisy, že přede mnou dluží asi osmi lidem,“ popisovala žena. Zde ji podpořila i Marvanová, peníze od dlužníků jdou často nejprve do kapsy advokátům a až poté (a jen jestli) věřitelům.

Této ženě nakonec doporučili, aby se kvůli dlužníkovi obrátila na úspěšné exekutory v Přerově. A právě odtud pochází Runták. Jeho exekutorský úřad vykazuje úspěchy ve výplatách dlužných peněz, zároveň je však na něj také množství stížností – právě kvůli nehumánnímu zacházení.

Podle Runtáka je ale na jeho úřad mnoho stížností právě proto, že mají hodně případů, když se věřitelé doslechnou, že jsou schopni jejich peníze získat. „Na hraně to není, jsme pracovití,“ ujišťoval Runták. To se ale na něj moderátorka nesouhlasně obrátila: Nejde spíš o to, že jeho úřad má žaludek na to, vzít i poslední majetek nemocnému člověku nebo staré důchodkyni? „Vám to přijde morální, chtít jí vzít snubní prstýnky a obrazy?“ ptala se exekutora.

Runták odpověděl, že ne, a proto by se podle něj mělo těmto krokům zamezit. „Pojďme se bavit o tom, jak přesněji to upravit, aby nedocházelo k těmto excesům,“ vyzval a stále hájil svůj úřad. Poukázal například na to, že Přerov byl první, kde se exekutorům nasadily na hlavy kamery, a všechno se tak nahrávalo.

Exekutor prý ukopal ženu k smrti

Jenže to se v publiku postavil muž a popsal zcela odlišný příběh. „Exekutor zkopal paní, která na následky zemřela,“ vmetl do tváře šéfovi exekutorského úřadu. To se podle něj stalo právě v jeho „rajónu“, v okolí Přerova. Runták ale vše popřel, jde prý o vymyšlený příběh. Pokud má muž pocit, že přerovský exekutor pochybil, ať tedy podá trestní oznámení.

To ale muž prý udělal. „Přerovská policie to po měsíci odložila, protože postižená osoba po měsíci zemřela,“ dodal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…