Exkluzivní průzkum pro PL: V Praze sílí ANO a ODS. Padají Piráti a nedaří se socdem, KSČM a SPD

13.08.2018 8:54

ParlamentníListy.cz požádaly na přelomu července a srpna agenturu Phoenix research o změření sil jednotlivých subjektů, které se v podzimních volbách budou ucházet o přízeň Pražanů. Nutno dodat, že měření začalo ještě před vstupem sdružení Praha Sobě, které vede držitel víc jak desítky politických funkcí Jan Čižinský.

Exkluzivní průzkum pro PL: V Praze sílí ANO a ODS. Padají Piráti a nedaří se socdem, KSČM a SPD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslední jednání pražského zastupitelstva před prázdninovou pauzou
reklama
Měření na vzorku víc jak tisícovky respondentů se uskutečnilo od 27. července do 8. srpna letošního roku. Na začátku výzkumu tak ještě nebyly známy všechny kandidující subjekty. Těch bude v Praze mimochodem na třicet. 
 
Jejich čelní představitelé by se měli setkat v září před kamerami Blesku v tamních diskusích.
 
O nich se před několika dny mluvilo zejména proto, že na ně vydavatelství odmítlo přizvat zástupce Okamurovy SPD.
 

Anketa

Jsou homosexuálové v České republice kráceni na svých právech?

4%
96%
hlasovalo: 9501 lidí
 
„Hnutí SPD po volbách v roce 2017 odmítlo pozvat redaktory Blesku a reportéra Blesku na své zasedání, na své povolební akce. Čili dalo jasně najevo, že nemá zájem o to, aby se naši čtenáři dozvěděli, jak to v této straně chodí. A my jejich přání tímto respektujeme a nebudou ani součástí předvolebních debat,“ oznámil David Vaníček, vedoucí Blesk zprávy.
 
 
Z dat agentury Phoenix research pro ParlamentníListy.cz vyplývá, že velmi silnou pozici si po změně lídra udržuje hnutí ANO. To se rozhodlo nedávno nahradit poslance Nachera podnikatelem Stuchlíkem. Ten si připsal aktuálně vysoký zisk 22,7 procenta. V té souvislosti je však důležité znovu upozornit, že do měření ještě nezasáhlo sdružení Praha Sobě, u kterého se dá očekávat vcelku vysoký výsledek. 
 
Z výzkumu pro ParlamentníListy.cz (pro zvětšení klikněte na obrázek)
 
 
 
Zároveň je však logické, že právě Čižinského „sbor“ odebere hlasy na středo-pravém křídle. Sem patří STAN, TOPka, lidovci nebo Piráti. 
 
A právě Piráti, jak ukázal výzkum, od dubna setrvale klesají. Jejich srpnové preference se zastavily pod hranicí 16 procent. Během sněmovních voleb v říjnu 2017 ovšem Piráty v Praze zvolilo 10,73 procenta, což ukazuje strmý nárůst přízně. 
 
 
O tu se může opřít také ODS (16,5 procenta). Zbylé partaje, které byly zahrnuty do šetření, si už tak dobře nevedou. Mírně klesá potenciál STANu, lidovců a TOP 09: z červnových 13 procent na srpnových 11,3 procenta. SPD by skončila těsně pod pětiprocentní hranicí (4,6 procenta), úplně stejně dopadli komunisté a sociální demokraté. Tyto tři partaje oscilují okolo pěti procent už skoro půl roku. Doposud se tak ani jedné z nich nepodařilo přimět vlastní voliče, aby jim dali hlasy. 
 
V Praze navíc ani jedna z těchto stran prakticky nezačala s kampaní. 
 
Zbylé subjekty, jak už bylo řečeno, do výzkumu z přelomu července a srpna nebyly zařazeny. Je to patrné rovněž na možnosti „ostatní“, kam se zařadilo přes deset procent respondentů. 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…