Exministr Herman k odvolání Fajta: Zeman mi do toho nesměl mluvit

18.04.2019 14:12 | Zprávy

Jiří Fajt považuje své dnešní odvolání z čela Národní galerie Praha (NGP) za politický krok. Všechny důvody, jimiž ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolání zdůvodnil, pokládá za zástupné. Exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) cítí za odvoláním Fajta tlak ze strany Miloše Zemana.

Exministr Herman k odvolání Fajta: Zeman mi do toho nesměl mluvit
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Daniel Herman

Autorská smlouva na více než milion korun, kvůli níž Staněk podal trestní oznámení, je podle Fajta standardním nástrojem. „Odlišuje manažerskou činnost od autorské činnosti,“ řekl dnes Fajt ČTK. Staněk dnes odvolal také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Na Fajta podal dvě trestní oznámení, třetí, blíže nespecifikované, se připravuje.

Trestní oznámení na Fajta Staněk podal kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným Národní galerií. Podle Staňka jde o autorskou smlouvu, která nemusí být zveřejněna v registru smluv. Je na částku 1,2 milionu korun, které byly podle Staňka určeny Fajtovi a týkají se šesti výstavních projektů. Uzavřena byla 20. prosince 2018, vyplacena byla 27. prosince 2018 a uzavřena byla s dodatkem, že nabývá účinnosti zpětně od září 2018, uvedl ministr. Doplnil, že smlouvu podepsala kancléřka NGP, tedy Fajtova podřízená.

Podle Fajta smlouva postihovala mimo jiné projekty připravované NGP k loňským výročím, na něž vláda poskytovala zvláštní dotace. Fajt v některých projektech NGP figuroval jako jejich kurátor. Autorská smlouva podle něj byla uzavřena proto, že jako generální ředitel má smlouvu manažerskou, která však nepostihuje autorské činnosti. „Pokud někteří mí předchůdci byli jen manažeři, nemuseli autorské smlouvy uzavírat,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

22:18 „Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

Strategická komunikace České republiky se připojila k mezinárodní kampani, která upozorňuje na zneuž…