Expert: Průzkumy na Hrad? Jako obchod s teplou vodou

28.11.2022 10:44

Někdejší zástupce velvyslance Martin Svárovský se na svém twitterovém profilu vyjádřil k předvolebním průzkumům. „Agentury mají velkou chybovost,“ poznamenává. Podle něj v případě jednotlivých osobností je chybovost ještě vyšší než u stran.

Expert: Průzkumy na Hrad? Jako obchod s teplou vodou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Pražský hrad

„Řada lidí dělá jednu velkou chybu. Považuje průzkumy za relevantní. Ale ony nejsou. Agentury mají velkou chybovost, i pokud jde o politické strany. Nemělo náhodou vyhrát a koalici sestavovat ANO? V případě průzkumů pro jednotlivé osobnosti je chybovost ještě mnohem větší,“ poznamenal někdejší zástupce velvyslance Martin Svárovský na svém twitterovém účtu. Svárovský se v současné době zaměřuje na bezpečnostní politiku či otázky východní Evropy, Německa a Visegrádské skupiny. Je také místopředsedou Zahraniční komise KDU-ČSL a poradcem předsedy Výboru pro evropské záležitosti PSP.

„Agentury totiž nejsou – při diverzitě názorů občanů na jednotlivé kandidáty, která nemusí korelovat s jejich politickými názory, dlouhodobě zastávanými hodnotami a pod. – schopny nastavit reprezentativní vzorek tazatelů. Vědí to, a přesto to dělají! Je to celoevropský problém, proto už v některých zemích, jako Francie, nastavili agenturám zákonem jednotné a striktní metodologické standardy. Řeknu to krátce – věřit českým agenturám, od první do poslední, je jako věřit obchodníkům s teplou vodou,“ dodal Svárovský.

Jeden z volebních modelů zveřejnila včera Česká televize. Šlo o model společností Data Collect a Kantar CZ. Podle něj by v prvním kole prezidentských voleb získal v listopadu předseda hnutí ANO Andrej Babiš 27 procent, někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel 26,5 procenta a bývalá rektorka Danuše Nerudová 23,5 procenta. Další z kandidátů nepřekročili hranici šesti procent.

Ministerstvo vnitra k prezidentským volbám připustilo devět kandidátů, stejně jako před pěti lety. Jsou mezi nimi všichni tři favorité – Andrej Babiš (ANO), Danuše Nerudová či Petr Pavel. Voliči se však budou muset obejít bez Karla Janečka nebo Tomáše Březiny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen zkouška. Ne náhoda. Profesor k prvním krokům Pavla

4:44 Jen zkouška. Ne náhoda. Profesor k prvním krokům Pavla

Petr Pavel plní vzorně zadání svých patronů, k nimž patří i eskalace války na Ukrajině. „Ve svých pr…