Expert varuje: Bezpečnost Miloše Zemana je ohrožena

31. 8. 2016 9:11

Je ohrožena bezpečnost prezidenta? Podle bývalého vedoucího útvaru ochrany prezidenta Jana Ševčíka zřejmě ano. Tento útvar totiž v minulém týdnu přišel o svůj tým odstřelovačů. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Expert varuje: Bezpečnost Miloše Zemana je ohrožena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentská standarta

Útvar ochrany prezidenta před několika dny přišel o skupinu odstřelovačů. Podle zdrojů Aktuálně.cz přestali trénovat ochranu proti nepřátelským odstřelovačům a své funkce nevykonávají.

„Nechápu to. Jde o hazard s bezpečností hlavy státu,“ namítá Jan Ševčík, někdejší dlouholetý vedoucí tohoto útvaru, který má prezidenta chránit před dalekonosnými puškami. „V poslední době mě některé organizační kroky nového vedení prezidentových ochránců nepříjemně překvapují, ale tohle je už vrchol nekompetentnosti,“ diví se bývalý velitel.

Celý text je ZDE

Policejní prezidium zrušení týmu zdůvodňuje „zefektivněním výkonu služby“. „Tyto vysoce specializované policejní činnosti zajišťují k tomu určené útvary, jako jsou zásahové jednotky a Útvar rychlého nasazení. Není tedy nutné mít tuto skupinu zřízenou i na Útvaru pro ochranu prezidenta ČR,“ vysvětlil Jozef Bocán z policejního prezidia.

Není zatím jasné, co se s nákladně a léta cvičenými specialisty stane. Hrad podrobnosti o ochraně prezidenta nesděluje. „Protože profesi ochrany proti dlouhým zbraním rozumí v Česku jen málokdo, tak tento málo vídaný destrukční krok vůči bezpečnosti českého prezidenta podle všeho hladce projde, jak ve vedení policie, tak i v hradní kanceláři,“ konstatuje Ševčík.

Server píše, že potíže v Útvaru ochrany prezidenta kulminují. Až jedna třetina bodyguardů zvažuje odchod, údajně kvůli rozhodnutím ředitele policejní jednotky Zdeňka Šimana, která odborníci kritizují.

Bývalý vedoucí útvaru Ševčík upozorňuje, že nejde pouze o likvidaci samotných odstřelovačů, ale celého systému prezidentovy ochrany: pozorovatelů, zajišťovací stráže, pátračů či hlídek s psovodem. Ochranu hlavy státu Ševčík srovnává s kvalitním plotem střeženého pozemku. A pokud se prý část tohoto plotu – tedy odstřelovači – zlikviduje, tak postrádá smysl i celý plot. „Zloděj – a v našem případě útočník s puškou – si tuhle díru v plotě, a tedy i cestu k cíli, vždycky snadno najde,“ varuje přední český expert na přípravu odstřelovačů.

Snajpři z Útvaru rychlého nasazení (URNA) či z krajských policejních zásahových jednotek podle Ševčíka komplexně neochrání hlavu státu či jinou důležitou osobu, třeba zahraničního státníka na návštěvě, neboť je primárně cvičí k něčemu jinému – ke zneškodnění obklíčeného zločince či únosce. Zato vyhledávat nepřátelské odstřelovače a v případě nutnosti je i likvidovat uměla v Česku podle Ševčíka právě jen hradní skupina prezidentových ochránců. Podobné týmy přitom mají i všechny vyspělé země NATO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kecy! Topolánek se zlobí na Zemana. Padly i ,,kok*tiny”

15:59 Kecy! Topolánek se zlobí na Zemana. Padly i ,,kok*tiny”

Expremiér Mirek Topolánek má za to, že prezident Miloš Zeman vystavuje českou demokracii zátěžové zk…