Cílem setkávání historiků, filozofů, politologů či sociologů je otevřít prostor pro úvahy o stém výročí Československa v příštím roce, a to i s ohledem na další směřování České republiky. „O naší státní a národní existenci je třeba uvažovat nejen z prizmatu století, ale právě v souvislosti s dnešní situací a s úvahou, jak žít ve střední Evropě a ve světě dále,“ uvedl Baran. Z konkrétních otázek zmínil například technologické i ekologické proměny okolního světa, geopolitické posuny, o kterých před několika desítkami let málokdo uvažoval, či problém migrace a bezpečnostních rizik.
Součástí platformy je i filozof Václav Bělohradský, který dnes označil rok 1918 za tragický mezník, jímž začalo století extrémů. „Český národ byl nejenom jeho obětí, ale společně s jinými nástupnickými státy Rakouska-Uherska i jednou z příčin,“ podotkl. Výsledkem poučení ze století extrémů je přitom podle něj Evropská unie, takže je třeba bojovat proti silám, které se ze sjednocené Evropy snaží udělat nepřítele.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp