Exposlanec Lukša (TOP 09): Až se máma s tátou pohádají, koalice se rozpadne

28.04.2015 15:04

Ani v dobách krize, v letech 2008–2010 na tom nebyly obce tak špatně jako v letošním roce. Současná vláda nepředvedla ještě téměř nic, říká Pavol Lukša (TOP 09). S bývalým poslancem a jedním z nejdéle působících starostů jsme hovořili nejen o proměně politiky, nýbrž i o změnách, kterými si prošla Čeladná v posledních letech. Zajímala nás ale také jeho reakce na rozhodnutí Karla Schwarzenberga vést stranu do voleb i v roce 2017 či typ na jeho nástupce. A nejen to...

Exposlanec Lukša (TOP 09): Až se máma s tátou pohádají, koalice se rozpadne
Foto: top09.cz
Popisek: starosta Čeladné Pavol Lukša

Starostou jste již více než 20 let. V čem se za tu dobu podle vás proměnila politika k lepšímu či horšímu?

Posun k lepšímu uvedu na konkrétním příkladu, ze kterého mám velkou radost. Před několika měsíci začal v naší obci fungovat Čeladenský dostavník – což je zjednodušeně řečeno levná doprava pro seniory a handicapované. Obcí placený řidič je obecním autem vozí za symbolický poplatek k lékaři, na úřady nebo na poštu. Ještě před několika lety by se při zavedení podobné aktivity ozvali desítky aktivistů a pochybných sdružení a hnali by tento nápad minimálně k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ne-li k Evropskému soudu do Štrasburku. Dnes je situace jiná – a to je ta pozitivní proměna. Při řešení podobných záležitostí (čímž mám na mysli třeba i výstavbu dálnic) jde hlavně o užitek pro lidi a na křiklouny se nebere takový ohled jako dříve, takže už se ani neozývají. Samozřejmě to jde pomalu a ještě to zdaleka neplatí ve všech případech, ale je tam vidět pozitivní posun.

A posun k horšímu? Na obce a města se neustále nakládají kompetence, ale ty nejsou adekvátně doprovázeny finančními zdroji. Podívejte se na kriminalizaci starostů a zastupitelů obecně. Jestli jsou odpovědni svým voličům, tak nesou taky zodpovědnost a k tomu by mělo být i při posuzování jejich rozhodnutí takto přistupováno. Nejvíc se musím usmívat, když se s velkým humbukem zavírali do vazby bývalí poslanci Tluchoř, Šnajdr a Fuksa za údajné získávání trafik. Čas oponou trhnul a po více než roce při výběrovém řízení na ředitele jedné nemocnice se najednou člen této výběrové komise stane náměstkem ředitele. Zkusme tedy věrohodně vysvětlit občanovi, kdy je možné s pojmoslovím trafika uvalovat na lidi vazbu a kdy naopak to přejdeme jen mávnutím ruky. 

Ke spolupráci jste po volbách přizvali nejen KDU-ČSL, s níž jste již spolupracovali, nýbrž i ČSSD. Jak se spolupráce osvědčila? Je v něčem zásadní rozdíl?

Myslím, že to funguje. Táhneme za jeden provaz, nehandrkujeme se o slovíčka. Zapojili se mladí lidé, kteří začali spolupracovat na pořádání kulturních akcí pro občany. Nastoupili jsme na cestu, na které  nás čeká spousta práce…

Jak jste spokojen s prací opozice ve městě? A jak se ji snažíte zapojit do rozhodování?

Po volbách jsme si řekli, že nám jde o obec a o naše občany a zkusíme se vyvarovat zbytečných žabomyších válek či přestřelek. Zatím je předčasné to hodnotit, od voleb uplynul teprve krátký čas. Ale rád bych všem poděkoval za vstřícnost.

Z ošklivého káčátka se vyloupla moderní beskydská podhorská obec v mnohém připomínající alpskou vesnici. Tak jste se vyjádřil loni pro naše stránky. Má to i nějaký pozitivní vliv na demografický vývoj ve městě?

Jednoznačně ano, počet občanů Čeladné se zvýšil zhruba o pětinu na 2 500 obyvatel.

A co cestovní ruch? Jak významnou rolí je pro město?

Je samozřejmě velmi důležitý, hotely a restaurace zaměstnávají desítky místních obyvatel, v Beskydském rehabilitačním centru pracuje více než 200 lidí. Nejhorší jsou stesky některých hoteliérů, kolik kdo dostal evropských peněz apod. Samozřejmě kdybych dostal jen já, pak by bylo všechno v pořádku, ale dostal i „ Pepa“, a to se nemělo stát. Samozřejmě to je menšina případů. Velká většina buduje a přestavuje zchátralá střediska a dostává se jim zasloužené odměny v podobě návštěvnosti jejich středisek. Přínos je také v přípravě kulturních a volnočasových aktivit pro místní – mnozí hoteliéři, provozovatelé restaurací a služeb si v poslední době začali uvědomovat, že mají-li v konkurenci obstát, musí být pro obyvatele obce a její návštěvníky něčím zajímaví, něčím je přitáhnout.

Uvědomuji si, že Čeladná má v oblasti cestovního ruchu potenciál, který jsme ještě zcela nevyužili. Máme v obci kvalitní hotely, ale chybí zimní sezona či kulturní vyžití pro turisty. Je třeba také vzít do úvahy, že významným partnerem v této oblasti bude i vlastník takřka 2/3 katastru obce, a tím je Biskupství ostravsko-opavské. Jsou to příležitosti pro privátní investory, i když i obec si je vědoma své role a je připravena se na těchto záležitostech aktivně podílet jako partner, a nikoli jako sluha.

Co si myslíte o rozhodnutí Karla Schwarzenberga vést TOP 09 do parlamentních voleb v roce 2017?

To je rozhodnutí pana předsedy Karla Schwarzenberga, a mi to nepřísluší jakkoli komentovat. 

Máte představu, kdo by mohl Karla Schwarzenberga v budoucnu nahradit? Má strana takové osobnosti?

Hledat náhradu za takového člověka, jakým je pan předseda Schwarzenberg, nebude jednoduché. Na druhou stranu si uvědomujeme, že jednou to stejně přijít musí. Donekonečna se pohodlně schovávat za jeho zády nepůjde. Přirozeným nástupcem je ten, který mu dlouhodobě kryje záda, a tím je první místopředseda Kalousek. Kdo to nakonec ale bude, nechme na suverénním rozhodnutí delegátů sněmu TOP 09.

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš kritizuje celých uplynulých pětadvacet let, podle něj je stát v rozkladu. Myslíte, že udělal něco podstatného, aby se situace v oblasti, jako je korupce, zlepšila?

Volič u nás chce především žít dneškem, a co bude zítra či pozítří s ním a jeho rodinou, ho jaksi nezajímá. Za více než 20 let jsme toho všichni slyšeli a spolkli mnohé. Nacházeli jsme se ve spálené zemi, aniž jsme na ono spáleniště zajeli či  „mohli se“ podívat. Také se tomu bouřlivě tleskávalo na náměstích, a jak to dopadlo, víme. Došlo ke spojení s oním žhářem. Nyní zase slýcháváme, že země je v rozkladu, a opět, aniž o tom opět přemýšlíme, tomu znovu tleskáme a přikyvujeme.

Zkuste se zeptat v obcích a městech, jak se podepsalo to ušetření kancelářského papíru na Ministerstvu financí na jejich rozpočtech. Obávám se, že uslyšíte, že jsou jejich rozpočty v propadu o více než 10 %. Jim je úplně jedno, že ministerstvo šetří na svém provozu, oni museli začít šetřit již dávno a brali to jako přirozenou věc, se kterou se nechlubili. Jestli je stát v rozkladu až teď, pak je třeba si položit otázku, jak je možné, že i v dobách krize, v letech 2008–2010 nebyly obce na tom tak špatně jako v letošním roce.

Navíc celá společnost žije v očekávání, že bude líp, že se zvýší výběr daní, ale nic z toho se zatím nekoná. Do konce roku za to mohly jen předchozí vlády a teď zase pouze hltáme zprávy o tom, jak jsme ušetřili na provozu jednoho ministerstva. Co se týče opatření v oblastech korupce, vesele běží na ministerstvech zakázky za miliardy v režimu „jednacího režimu bez uveřejnění“ a tolik bylo popsáno papíru, že budeme jiní než předchozí vlády. 

Nebyl problém neoblíbenosti Nečasovy vlády i v tom, že jste podcenili komunikaci, že jste nedokázali „prodat“ ty dobré věci, které jste udělali?

Ano, na tom se shodují všichni, kteří tu éru zažili. Vize Nečasovy vlády byla dobrá a trestuhodně jsme promrhali podporu lidí, kteří se ve volbách poměrně překvapivě a zároveň jednoznačně shodli na tom, že naše země potřebuje reformy a odpovědné hospodaření.

Teď se mi zdá, že je to přesně naopak. Současná vláda nepředvedla ještě téměř nic, ale PR mají zvládnuté výborně. Sobotka je máma, která pečuje o děti i babičky a o další věci se moc nestará, a Babiš se snaží vystupovat jako hodný a zároveň přísný otec, který se k rodině vrátil jako mesiáš a říká, že když to bude po jeho, tak bude vše klapat. A tak to bude fungovat až do rozvodu.

Na co konkrétního jste vy sám jako bývalý poslanec pyšný?

Nevím, jestli je správné slovo pyšný.  Pýcha totiž patří mezi sedmi těžkými hříchy na první místo. Já jsem přesto rád, že se nám podařilo ve Sněmovně najít shodu na tom, že je třeba změnit zaběhnutý, ale nespravedlivý systém přerozdělování daní pro obce (rozpočtové určení daní). Po dvaceti letech jsme schválili církevní restituce, a ukončili tak léta vždy před volbami uměle vyvolávaných politických sporů o navrácení tohoto majetku. Nenechali jsme se populisticky strhnout k tomu, abychom zrušili regulační poplatky ve zdravotnictví, které dnes v resortu zdravotnictví chybějí, a v neposlední řadě došlo zcela prokazatelně k ozdravění veřejných rozpočtů, jinak by Zemanova vláda pod vedením pana premiéra Rusnoka a současná koaliční vláda neměly co rozdávat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …