Exprezident Klaus: Útoky v Paříži jsou způsobeny ideologií universalismu a multikulturalismu

10.01.2015 22:30

Nad příčinami tragických událostí, ke kterým došlo tento týden v Paříži, se na svém webu zamýšlí bývalý český prezident Václav Klaus. Samotný čin exprezident ostře odsoudil. „To, co se stalo ve středu na živé ulici v centru Paříže, je věc šílená a hledání jakýchkoli omluv, výmluv či ospravedlňování brutální vraždy dvanácti lidí je nepřijatelné,“ zdůraznil. Nicméně dochází k závěru, že útok radikálních muslimů byl způsoben uplatňováním ideologie multikulturalismu a universalismu.

Exprezident Klaus: Útoky v Paříži jsou způsobeny ideologií universalismu a multikulturalismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Podle exprezidenta ideologie universalismu a ideologie multikulturalismu jsou vnitřně propojeny. „Jedna posiluje druhou a právě jejich synergický efekt vyvolává takové tragické činy, jako byl například pařížský útok,“ domnívá se Klaus.

Vysvětluje, že podle universalistické doktríny jsme všichni stejní, žádný Východ a Západ vlastně neexistují. A že jsme všichni jedna světová komunita, jedna nestrukturovaná skupina lidí patřících do rodu homo sapiens. To je podle Klause naivní a nepravdivý názor. „Můžeme být shodní na biologické úrovni, ale určitě ne na úrovni civilizační, kulturní či náboženské,“ uvedl s tím, že popírat to má ničivé účinky a vyvolává to efekty, které situaci jen zhoršují.

Podle některých nafoukaných lidí na Západě je Východ méně vyspělým Západem

V univerzalistické koncepci jsou podle Klause Východ a Západ degradovány na pouhé zeměpisné oblasti. „Východ je – podle některých nafoukaných lidí na Západě – pouze jakýmsi méně vyspělým a méně osvíceným Západem a musí být dotlačen k tomu, aby se stal Západem plnohodnotným. To je ale samozřejmě výzva ke střetu civilizací a celá řada válek v posledním čtvrtstoletí, prováděných ve jménu demokracie a lidských práv – od Jugoslávie, přes Afganistán a Irák k dnešní Sýrii – svou bezvýchodnost dostatečně zřetelně demonstrovala,“ tvrdí Klaus.

Poukazuje na to, že Východ ekonomicky – a nejen ekonomicky – evidentně sílí a jeho rostoucí síla a jeho emancipace vede k něčemu, co exprezident nazývá universalismus naruby. „Jedině ten může být onou osudovou bází myšlení pařížských atentátníků,“ domnívá se.

Závěrem uvádí, že v Institutu Václava Klause dospěli k závěru, že hlavním tématem současnosti je „multikulturalismus, masivní imigrace, hraní si na dobro bezelstným přijímáním imigrantů z libovolného konce světa, atd.“ „Terorismus je důsledkem (což ho samozřejmě nijak neomlouvá), nikoli samotnou původní příčinou osudových problémů současného světa,“ uzavírá Václav Klaus.

  • Celý text Václava Klause ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…