Exšéf národních socialistů jde stále proti Paroubkovi: Vykrádá nás

28.01.2012 19:30

Karel Janko, někdejší předseda České strany národně socialistické (ČSNS 2005), zkritizoval vládní návrh o církevních restitucích. V tiskové zprávě se opřel i do svého rivala Jiřího Paroubka a jeho Národní socialisty. Ten svou kritikou restitucí podle Janka pouze vykrádá program jeho strany.

Exšéf národních socialistů jde stále proti Paroubkovi: Vykrádá nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSNS 2005 Karel Janko

 

Janko národním socialistům šéfoval do podzimu 2011, poté jej v čele strany nahradil Jiří Paroubek, který subjekt přejmenoval a Janka nechal ze strany vyloučit. Janko Paroubkův postup neuznává a nadále se považuje za předsedu ČSNS 2005.

Vraťte jen církevní nemovitosti

“Česká strana národně socialistická již při svém ustavení definovala svůj vztah k těmto restitucím jako překonané záležitosti. K zestátnění církevního majetku došlo již za císaře Josefa II. A poté byl majetek ponechán církvím k užívání, nikoli ve vlastnictví. Liberální přístup k církevním záležitostem vedl za první republiky k rozšíření podnikatelských aktivit církví a nákupu polností, nemovitostí a dalším ekonomickým aktivitám, jež primárně nijak nesouvisely s výkonem duchovní činnosti a odporovaly filosofii křesťanské církve tak, jak ji definovali otcové církve apoštolové  Petr a Pavel,“ vysvětluje Janko.

Dodává, že podle jeho názoru nedošlo v roce 1948 k zestátnění církevního podnikání, nikoli majetku jako takového. Navráceny by proto měly být pouze konkrétní nemovitosti určené k církevním účelům a ne pole, lesy a rybníky, které by církev držela pouze z ekonomických důvodů. Takový stav by totiž odpovídal tomu, co v českých zemích ustanovil již císař Josef II.

Hrozba soudem

Janko proti stávajícímu návrhu restitucí argumentuje i tím, že hodnota peněz vyplacených kněžím mezi lety 1948 a 1990 převýšil cenu předávaného majetku. „Snahy o navrácení církevního majetku v navržené podobě se tak degraduje na obyčejnou krádež, pokud církve nejsou připraveny kompenzovat státu celkový objem vyplacených investic a mezd za období dlouhé 62 let,“ píše Janko.

Dodává, že se jeho subjekt přirozeně distancuje od tohoto vládního plánu. Podobně smýšlející národní socialisté by podle něho měli opustit řady NS – LEV 21 a přidat se k němu a jeho ČSNS 2005, kde budou mít větší možnost uplatnění vlastních názorů.

Janko zprávu uzavírá hrozbou, že se on a jeho sympatizanti pokusí vládní návrh žalovat u Ústavního soudu a budou požadovat vyčíslení již vynaložených nákladů na církev. “Je pozoruhodné, že pan Jiří Paroubek záměrně o těchto faktech nehovoří.  My, národní socialisté ale pravdu známe,“ ukončuje text politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …