Exvelvyslanec Pojar: V Gaze se střílet muselo, šlo o teroristický útok na suverénní Izrael pod pláštěm demonstrací

16. 5. 2018 22:21

Bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar se vyjádřil ke střelbě do lidí v Gaze. Podle jeho slov se Izraelci agrese nedopustili a mají právo na ochranu hranic. Dodává také, že demonstrace organizovali teroristé a mír mezi Hamásem a Izraelem nenastane. „Trump má jasno, o čem ve sporu šlo, že jde o útok teroristické organizace na suverénní zemi,“ uvedl v rozhovoru pro DVTV.

Exvelvyslanec Pojar: V Gaze se střílet muselo, šlo o teroristický útok na suverénní Izrael pod pláštěm demonstrací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Pojar

Pojar si nemyslí, že by celá situace vyústila v izraelsko-palestinskou válku, když už, tak je podle něj ve vzduchu spíše izraelsko-íránská válka. „Íran je seriózní země operující skrze několik teroristických organizací po celém Blízkém východě,“ řekl s tím, že je to skutečně velká vojenská síla a izraelsko-palestinský spor je oproti tomu velkou marginálií. „Samozřejmě jisté riziko války je vždy, ale nemyslím si, že by teď bylo výrazně vyšší,“ dodal.

Pojar odmítá vyjádření tureckého prezidenta, že se Izrael dopustil genocidy. „S genocidou to nemá nic společného. Turecký prezident jakožto islamista je největším ochráncem Muslimského bratrstva na Blízkém východě, tedy i teroristické organizace Hamás, která ovládá Gazu,“ zdůraznil v rozhovoru pro DVTV.

„Izraelci se nedopustili agrese. Té se dopustili demonstranti, kteří se snažili prorazit do Izraele,“ uvedl Pojar s tím, že to byl deklarovaný cíl demonstrací, tedy návrat Palestinců v době 70. výročí jejich prohrané války, a nikoli primárně odezva kvůli umístění americké ambasády do Jeruzaléma.

Izraleci stříleli do lidí, kteří se snažili plot sbourat a byli ozbrojení, s čímž bývalý velvyslanec v Izraeli souhlasí. „Tyhle demonstrace byly přímo organizované teroristickou organizací a cílem bylo prorazit plot, dostat se do Izraele a útočit tam na civilisty,“ je si jistý Pojar, podle kterého tato situace byla naprosto jasná a Izrael neměl mnoho možností, jak jinak reagovat. „Nezapomeňme na to, že z těch šedesáti obětí je už čtyřiadvacet identifikováno jakožto přímí příslušníci Hamásu a jiných teroristických organizací,“ připomněl a zopakoval, že ve chvíli, kdy má země hranici, nemá nikdo automatické právo do ní vstoupit.

„Ve chvíli, kdy by nechali Izraelci vpadnout Hamás na své území, bylo by daleko více mrtvých a byla by daleko složitější situace,“ míní Pojar, který považuje za správné, že se Izralecům podařilo hranice uhájit.

„Americký prezident ztratil víru v to, že je možný nějaký mírový proces vzkřísit, ten proces neexistuje už od roku 2000,“ řekl exvelvyslanec a dodal, že podle Donalda Trumpa bojkot Jeruzaléma jako hlavního města Izraele k ničemu nevedl, a proto si myslí, že Spojené státy mají právo přesunout svou ambasádu do Jeruzaléma. „Žádné celkové mírové řešení se tam ale v danou chvíli nerýsuje,“ je přesvědčen.

Spojené státy americké zablokovaly v Radě bezpečnosti OSN přijetí prohlášení o nezávislém vyšetřování pondělního násilí podle Pojara proto, že Trump ví, že by to bylo vyšetřování zpolitizované a k ničemu by nevedlo. „Donald Trump má jasno jako celá americká diplomacie, o co v tom sporu šlo, tedy o útok teroristické organizace pod pláštěm demonstrací na suverénní izraelské uzemí,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

22:02 Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

Nový týden přinesl i nový díl pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Jeho moderátor Jaromír Sou…