FOTO Zeman „maká“ v USA, ale my jsme s ním byli v restauraci. Dělal si srandu kvůli Putinovi, dostal cosi od Sobotky. Čeká ho podstatné jednání

29.09.2015 6:41

Zahájení zasedání Valného shromáždění OSN, jednání s chorvatskou prezidentkou na téma uprchlické krize nebo prohlídka New Yorku ze střechy známého Rockefellerova centra v 70. patře. Takový byl program prezidenta Miloše Zemana v předposlední den návštěvy USA.

FOTO Zeman „maká“ v USA, ale my jsme s ním byli v restauraci. Dělal si srandu kvůli Putinovi, dostal cosi od Sobotky. Čeká ho podstatné jednání
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman v restauraci v New Yorku

Ve Spojených státech je v těchto dnech česká politická elita. Vedle prezidenta republiky je současně v New Yorku také premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ještě v pátek navíc v sále Valného shromáždění OSN seděl vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Přestože se Zeman a Sobotka při svém programu prakticky pohybují ve stejném areálu, pravděpodobně se nepotkají. Oba shodně a nezávisle na sobě českým novinářům řekli, že mají rozdělené role, aby tak Česká republika byla co nejvíce slyšet, a každý z nich odvádí část práce.

„Velmi podrobně jsem to konzultoval s ministrem zahraničí, informoval jsem i premiéra, ale nemyslím si, že bychom se v otázce boje proti terorismu jakkoli lišili,“ reagoval prezident pro české novináře na otázku, zda návrh, který hodlá předložit v projevu Valnému shromáždění OSN je založen pouze na jeho vlastním názoru, anebo je ve shodě s vládou.

Co si prezident Zeman myslel o vystoupení ruského prezidenta Putina, jehož projevem se prolínala obvinění Západu a Spojených států za agresivní chování ve světě? „Myslím, že i v americkém prostředí, a nejen v něm, se tato kritika objevuje, pokud jde o Irák a vstup do Iráku a částečně pokud jde o Sýrii. Stejně tak se v evropském prostředí velmi masivně objevuje kritika Evropské unie kvůli Libyi, to přece víte,“ upozornil Zeman, který si příležitost pro krátkou rozmluvu s českými novináři našel na vyhlídce Rockefellerova centra v 70. patře.