FOTO a VIDEO Žluté vesty proti klinikářům! Na Žižkově došlo na fyzickou sílu. Většina squatterů se vzdala. A ti ostatní... Podívejte se sami

10.01.2019 16:15

REPORTÁŽ V hledáčku médií se ve čtvrtek 10. ledna opět ocitla budova žižkovské Kliniky. Na místo totiž dorazil exekutor pověřený nelehkým úkolem objekt pro jeho vlastníka, kterým je státní organizace SŽDC, vyklidit.

FOTO a VIDEO Žluté vesty proti klinikářům! Na Žižkově došlo na fyzickou sílu. Většina squatterů se vzdala. A ti ostatní... Podívejte se sami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v Praze 3, kde působí Autonomní sociální centrum Klinika. Majitelem budovy je Správa železniční dopravní cesty, aktivisté ji obývají proti vůli vedení správy
reklama

Ačkoliv o nějakých serioznějších rvačkách s přivolanými bouchači či policií nemůže být řeč, úplně zadarmo klinikáři svoji pevnůstku SŽDC nedali.

Naopak, příchod vykonavatele očekávali v plné parádě již od 9. hodiny ranní, kdy před hlavní budovou Kliniky v žižkovské Jeseniově ulici uspořádali happening. Diskutovalo se a hrála moderní hudba. Čekalo se na příchod „obávané moci úřední“.

A ta skutečně dorazila, jak jinak než na čas, na 10. hodinu dopolední. Menší přetahovačka začala, když se exekutor pokusil do objektu vstoupit zastupujíc vlastníka, jak jinak než předním vchodem. V tom mu ovšem shluk přívrženců Kliniky úspěšně po kratší strkanici zabránil. „Jak jste se vyspal, pane exekutore, jak vám je dělat takovou věc,“ dotírali na exekutora aktivisté.

Po neúspěšném prvním pokusu, vykonavatel úřednicky oznámil, že vstup hlavním vchodem do objektu Kliniky není možný a že hodlá hledat alternativy.

Anketa

Rozhazuje vláda Andreje Babiše zbytečně a nezodpovědně naše peníze?

26%
hlasovalo: 13623 lidí
Příznivci autonomního sociálního centra zbystřili a šaráda mohla pokračovat. Využili znalosti tamního terénu (je dost rozbahněný, potvrzuje pisatel článku, který jej zakusil na vlastní kůži) a k zadnímu vchodu do objektu se zkratkou dostali o něco dříve než exekutor.

A začala silová hra o území nikoho. V jednu chvíli měli navrch obránci squatu, o okamžik později exekutor a jeho pomocníci v podání soukromé bezpečnostní agentury navlečené ve slušivých žlutých vestách (podobnost s hnutím Žlutých vest ve Francii je jistě zcela nezáměrná a náhodná). „Co do mě strkáš, nestrkej do mě, hej rup, hej rup,“ kakofonie verbálních inzultací se několikrát opakovala, až nakonec k neprospěchu klinikářů bezpečáci umožnili vykonavateli soudního rozhodnutí vstup do objektu. Exekutor zmizel v objektu a sekuriťáci do něj zahradili vstup.

Exekutor následně vydal rozhodnutí k vyklizení venkovního prostoru Kliniky až na novináře, a to do času 11.30.

Mezitím již pracovníci soukromé „security“ začali prostor ohrazovat páskou.

Fotogalerie: - Vyklízení Kliniky

Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...

Na zadním dvorku objektu přitom stále pokračovaly proslovy příznivců Kliniky, občasně hrála hudba a došlo i na čtení poezie (vystoupil například ostřílený básník Ticho).

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18917 lidí
Jednotliví mluvčí se svěřovali například s tím, jak jim Klinika změnila život. Došlo i na žertovné představení o tzv. tulení nemoci, která způsobuje velkou nechuť k práci. Zpovídala se z ní jedna dívka a svěřila se s tím, že chodí vybírat jídlo za supermarkety: například tam prý našla banány.

Během pauzy došlo i k usvědčení policistů v civilu zabývající se extrémismem. „Jestli vidíte támhle ty zahalené pány u pískoviště, tak s nimi si nechoďte povídat, to jsou policisté z protiextrémistického a nejsou moc příjemní,“ oznámila moderátorka akce. Vtipné ovšem bylo, že tito policisté v civilu stáli skutečně přímo u pískoviště.  

Jen kousek za nimi stál záhadný přístřešek vybudovaný z plent, do kterého střídavě vcházeli maskovaní klinikáři. Co se v přístřešku nacházelo či nachází, jsme bohužel nezjistili.

Ve 12.30 exekutor zúča.stněným přečetl třetí výzvu. Tou dobou, dle předešlé výzvy exekutora, již v zadním venkovním prostoru měli být jen novináři. Exekutor vyzval k odchodu i novináře

Aktivisté a přívrženci Kliniky tak vyklidili prostor za budovou a akce – happening pokračovala v prostoru před hlavním vchodem. V objektu Kliniky ovšem zůstali ti ze skalních aktivistů, kteří vylezli na střechu. Mezitím se do práce již dala stavební firma, která měla objekt pro SŽDC zabezpečit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pompeo v Praze: O tomto nebyla ani čárka. Měli byste vědět

11:09 Pompeo v Praze: O tomto nebyla ani čárka. Měli byste vědět

Šéf americké diplomacie je na návštěvě České republiky a ze sousedního Německa se ozval projev nespo…