Faltýnek: Babiš do politiky nechtěl, rok jsem ho přemlouval. A pak ho jako nejúspěšnějšího ministra financí premiér vyhodil...

07.10.2017 14:39

Česká televize zve před volbami na rozhovor lídry stran. V případě hnutí ANO sice před kamery nedorazil šéf Andrej Babiš, nýbrž jen jeho první zástupce Jaroslav Faltýnek, ale i ten předvedl zajímavé vystoupení.

Faltýnek: Babiš do politiky nechtěl, rok jsem ho přemlouval. A pak ho jako nejúspěšnějšího ministra financí premiér vyhodil...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Faltýnek

V úvodu pořadu zdůraznil, že hnutí ANO je proti přijetí eura, dokud se eurozóna nezmění. Stejně tak je hnutí ANO proti přijímání muslimských uprchlíků. Nejde prý o odpor proti jakýmkoli azylantům, ale specificky proti muslimům. Proti kulturně blízkým Ukrajincům prý Faltýnek nic nemá. Staví se také proti obnově povinné vojenské služby, neboť věří naší profesionální armádě. Nechtěl také prozradit, s kým by hnutí ANO šlo či nešlo do koalice s poukazem na to, že vlády se sestavují až po volbách. Jen s komunisty si prý neumí představit spolupráci na vládní úrovni.

Vedle toho také prozradil. že přemlouval svého stranického šéfa Andreje Babiše, kterému podléhal i v Agrofertu, aby nevstupoval do politiky, protože Babiš je na politiku příliš čestný a věří na podání ruky. 

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

„O mně je známo poměrně dlouho, že já jsem přemlouval pana Babiše zhruba rok, ať do politiky vůbec nechodí, protože jsem měl svou zkušenost, i když pouze z té komunální nebo krajské úrovně. A ta zkušenost spočívala v tom, že v politice, bohužel, na rozdíl od podnikání a byznysu, ve kterém jsem se pohyboval celý život, tak v politice moc neplatí podání ruky. A pan Babiš byl zvyklý uzavírat obchody a dohody na podání ruky a to se v politice moc nenosí, bohužel. A i se mu to vymstilo tím, jak ho pan premiér vyhodil vlastně z vlády jako nejúspěšnějšího ministra financí,“ vyložil Faltýnek svůj pohled na Babiše moderátorovi Lukáši Dolanskému.  

Posteskl si také, že ve stávající koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL bylo hnutí ANO často přehlasováváno. Zvlášť když šlo o peníze. Babišovi ministři chtěli šetřit, zatímco sociální demokraté a lidovci chtěl peníze rozdávat lidem. Faltýnek však zdůraznil, že stát musí napřed něco vydělat, aby to posléze mohl rozdat. V této vládě se prý také ukázalo, že Bohuslav Sobotka (ČSSD) je slabý premiér, protože nedokázal bouchnout do stolu a prosadit stavební zákon, v jehož rámci bylo možné prosadit i nástroj předběžné držby, který by usnadnil stavbu dálnic v Česku.

„Ale ten stavební zákon je strašně důležitý, protože ten se nám, bohužel, v té věci předběžné držby nepovedl. A tam právě mohl premiér, pokud by byl silný premiér a bouchl do stolu, tak by mohl ministry srovnat a mohli jsme stavět podstatně lépe a dříve,“ poznamenal Faltýnek.  

První místopředseda hnutí ANO tedy hledal podporu pro předběžnou držbu alespoň ve Sněmovně a předběžně se mu dostávalo ujištění, že nástroj bude odhlasován. Ale jak to nakonec dopadlo?

„Tak jsem svolal všechny předsedy klubů ve Sněmovně, kteří mi slíbili, že to podpoří, a při závěrečném hlasování ve Sněmovně víte, kdo to podpořil? My a komunisti. A když jsem se ptal ODS, proč to nepodpořili, vždyť přece také chtějí rychle stavět, tak mně na to řekli: ‚Víš, my to budeme mít ve volebním programu pro příští volby.‘ A tím jsme ztratili dva roky. Dva roky,“ rozčiloval se v rozhovoru.

Celý rozhovor naleznete zde

Aby ukázal, že poslanci za hnutí ANO se snažili šetřit, poukázal na jeden příklad. Jako poslanec zemědělského výboru prý cestoval do různých koutů světa, cestoval ovšem co nejlevněji. „Konkrétně v Maďarsku jsme byli mikrobusem,“ zdůraznil.

 ANO také prosazovalo dosažení lepšího výběru daní a odmítalo daně zvyšovat, což si prý přáli sociální demokraté. Sluší se dodat, že Faltýnek byl dlouhá léta členem sociální demokracie, než se stal členem ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…