Faltýnku, boj se, boj. Babiš promluvil a dějí se i horší věci

11.03.2019 8:39

Premiér Andrej Babiš (ANO) musí po návratu z USA, kde se setkal s prezidentem Donaldem Trumpem, řešit vážné problémy týkající se hnutí ANO a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka. A ze situace je velmi rozhořčen. Rozhovor poskytl MF Dnes, ale i Lidovým novinám, kde se velmi zostra vyjádřil právě i proti Faltýnkovi.

Faltýnku, boj se, boj. Babiš promluvil a dějí se i horší věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Babiš se vrátil do Česka ve chvíli, kdy žalobci v kauze možné korupce mezi firmou Kapsch a ÚOHS provedli razii. Policie se zajímá o prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. „Ale to já vůbec řešit nebudu. Určitě ne. To jsou věci, které nejsou dobré, a mně se to samozřejmě výsostně nelíbí,“ sdělil Babiš MF Dnes. 

Fotogalerie: - Malíř Faltýnek

Vernisáž obrazů Jaroslava Faltýnka nazvaná Staří b...
Vernisáž obrazů Jaroslava Faltýnka nazvaná Staří b...
Vernisáž obrazů Jaroslava Faltýnka nazvaná Staří b...
Vernisáž obrazů Jaroslava Faltýnka nazvaná Staří b...
Vernisáž obrazů Jaroslava Faltýnka nazvaná Staří b...
Vernisáž obrazů Jaroslava Faltýnka nazvaná Staří b...

Anketa

Je Jaroslav Faltýnek důvěryhodný?

58%
42%
hlasovalo: 13722 lidí

„O Kapschi jsem se v minulosti vyjadřoval xkrát. Ten jejich první kontrakt byl nestandardní, nevýhodný. Protože byl nevypověditelný, tak jsme usilovali o slevu a dosáhli jí. O deset milionů ročně. Když jsme tam nastoupili, tak ten kontrakt vlastně nebyl ani k nalezení. V transparentním tendru teď Kapsch zkrátka nevyhrál. Já nevím, co se stalo, jaký přesně je důvod té akce. Pokud vím, tak podezřelí jsou spíš na ÚOHS a v Kapschi. Pan Faltýnek tam má figurovat jako svědek. Ale samozřejmě to nepůsobí dobře,“ sdělil Babiš s tím, že se k němu Kapsch rovněž snažil dostat, ale on jej odmítl přijmout. Podle jeho slov to byla záležitost ministra dopravy Dana Ťoka. 

Babiš celou věc považuje za věc policie i státního zastupitelství, které jsou podle něj nezávislé. „Je potřeba to urychleně objasnit, aby se rozptýlily jakékoli obavy, že tam… Já založil protikorupční hnutí. A nejsem dnes schopen, když je tam tři a půl tisíce členů, každého kontrolovat. Ale vždycky jsem říkal, že pokud někdo něco takového udělá, bude muset jít pryč,“ sdělil jasně Babiš. 

A zdůraznil, že nechal okamžitě vyhodit brněnského radního za ANO Jiřího Švachulu, jenž je členem dozorčí rady ČD Cargo a nyní se o něj rovněž zajímá policie. „Já ani nevím, kdo to je, já ho snad ani neznám. Ten člověk údajně nemá dobrou pověst. Nevím, proč byl u nás, proč ho tam ta krajská organizace držela. Samozřejmě jsem všem vynadal, protože nám to kazí jméno. Já se tu mohu snažit od rána do večera dělat cokoli pro naši zemi a lidi, a když se pak stanou takové věci, tak si lidi řeknou: No, co to je? Ale znovu opakuji, že pokud se prokáže nějaká korupce, tak se hnutí musí zbavit kohokoli,“ podotkl Babiš. 

Na otázku, zda se to týká i prvního místopředsedy Faltýnka, odpověděl rázně. „Samozřejmě,“ řekl.

Rozhovor s Andrejem Babišem, kde se takto zostra vyjadřuje k případnému konci Jaroslava Faltýnka, přinesly kromě MF Dnes i Lidové noviny. Ty zmapovaly celou kauzu, která nyní hýbe Českem, MF Dnes se kromě toho věnuje i Faltýnkovi juniorovi. Syn druhého muže ANO totiž koupil vilu od podnikatele obviněného po policejní razii. A seděl ve vedení městské firmy, která témuž podnikateli zadala zakázky za stamiliony.

O rozhovoru z Lidových novin jsme psali ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec promluvil o novinářské etice: Podle Kodexu mám hájit demokratické principy, ne měřit na stopkách čas Židovi a Hitlerovi

20:20 Václav Moravec promluvil o novinářské etice: Podle Kodexu mám hájit demokratické principy, ne měřit na stopkách čas Židovi a Hitlerovi

Některým médiím, i médiím veřejné služby, mj. i České televizi je mnohdy vyčítáno, že neodvádí dobro…