Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

04.12.2021 10:44 | Ze sítí

Mnozí čeští politici zaujímají odmítavý postoj k úmyslu rodící se vlády budoucího německého kancléře Olafa Scholze (SPD) na federalizaci EU. Zajímá je také, jakým směrem se bude nová vláda ubírat, informuje Echo24.cz

Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi
Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Popisek: Mikuláš Bek

Po  šestnácti letech odchází z čela Německa křesťanskodemokratická kancléřka Angela Merkelová, jejíž strana už nebude ve vládě vůbec zastoupena. Nově vznikající vláda složena se sociálních demokratů, Zelených a liberálů z FDP prosazuje ekologická témata a usiluje o federální Evropskou unii; to by znamenalo větší centralizaci a pravomoci pro unijní exekutivu.

Odpůrci tohoto záměru se obávají, že by spolu s tím mohlo být zavedeno většinové hlasování na Evropské radě a potlačeno tak právo národního veta.

  • Původní text ZDE

Představitelé českých politických stran se k této myšlence nové německé vlády stavějí velmi skepticky. „Federalizace EU není, alespoň za mě, na pořadu dne, je to zbožné přání německé vlády,“ řekl deníku předseda evropského výboru Poslanecké sněmovny Ondřej Benešík, že s tím musely souhlasit úplně všechny členské státy Evropské unie.

Federální EU odmítá i europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Nejsem zastáncem eurofederalizace. Nemyslím si, že je teď atmosféra na to, prosazovat intenzivní integraci evropských států; to může vést k posílení protievropských a protibruselských vášní,“ obává se.

Další vývoj německé politiky hodlá pozorně sledovat: „Jsem pro ekologii, ale pokud by se Německo vrhlo do utopistických projektů, které by vedly k zastavení ekonomického růstu a k nárůstu inflace, bude to mít dopad na Českou republiku,  tedy je pro nás důležité sledovat ekonomickou politiku německé vládu,“ zmiňuje Pospíšil, že její ekologická politika s tím úzce souvisí.

Mezi příznivce ideje federální Evropy se neřadí ani poslanec a místopředseda evropského a zahraničního výboru Jaroslav Bžoch (ANO): „Pro mě osobně to určitě není něco, s čím bychom my měli souhlasit,“ řekl Bžoch.

„Německo musí počítat s veřejným míněním i ve státech, které to dnes vidí odlišně. A tady zdaleka není vyhráno,“ neočekává ani předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestr.), že by se EU mohla v blízké době federalizovat.

I když je federalizace EU nyní nereálná, může se podle senátora Mikuláše Beka (za STAN) řešit za českého předsednictví: „Na základě Konference o budoucnosti Evropy může toto téma přijít na stůl někdy během českého předsednictví v nějaké zárodečné podobě. A pak se o ní může vést nějaká diskuse,“ nevylučuje Bek.

Kromě toho se europoslanec Jan Zahradil (ODS) dokonce obává, že větší zaměření německé spolkové vlády na environmentální agendu bude mít za následek zhoršení česko-německých vztahů. „Přes veškeré tradiční řeči o výborných vztazích s naším největším sousedem a jinou slovní omáčku se připravme na jedno: česko-německé vztahy se zhorší. Buď jste pro jádro, nebo ne. Buď jste pro eurofederaci, nebo ne. Buď jste pro migraci, nebo ne. Tady prostor pro kompromis není,“ napsal Zahradil na facebooku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

8:24 Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

Hostem úterních Událostí, komentářů byl premiér Petr Fiala. Nejdříve oznámil, že co bude s vyhláškou…