Feri, tohle je pro tebe. Mladíka málem umlátili na náměstí v Českých Budějovicích. Agresoři se smáli policistům do tváře, ti prý neudělali nic

29.04.2019 13:12

KAUZA Jsou situace, kdy pověstné spojení „pomáhat a chránit“ vyznívá spíše do ztracena. Takový pocit mělo hned několik svědků, kteří pro ParlamentníListy.cz skoro unisono popsali incident, který se odehrál v dubnu letošního roku na náměstí v Českých Budějovicích. Pachuť z celé události zůstává především díky postupu místní policie.

Feri, tohle je pro tebe. Mladíka málem umlátili na náměstí v Českých Budějovicích. Agresoři se smáli policistům do tváře, ti prý neudělali nic
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Náměstí v Českých Budějovicích
reklama

Anketa

Radní ČRo Vítězslav Jandák řekl, že Jiřímu Černému jednu ,,flákne", až ho potká. Vadí vám to?

7%
93%
hlasovalo: 11146 lidí
Začněme od titulku, tedy hojně medializovanou kauzou údajného napadení politika Feriho. Řeznou ránu na zádech totiž způsobil poslanci Dominiku Ferimu (TOP 09) při potyčce na Uherskohradišťsku parapet. Serveru iROZHLAS.cz to před několika dny řekl dozorující státní zástupce Tomáš Pindur. Feri nevyloučil, že si záda zranil o budovu, když ho při ochutnávce vín v Boršicích napadli dva muži. Nikdo zatím nebyl obviněn.

Přitom už zpočátku bylo v případu zástupce TOP 09 jasné, že věci nebudou tak horké, jak zprvu vypadaly. Přeci jen není příliš časté, aby se údajně zmlácený člověk fotil a přitom se ještě smál.

Možná i tato kauza přiměla několik lidí, jejichž identitu redakce zná, aby se na veřejnost naším prostřednictvím ozvali s tím, co sami prožili před několika týdny v centru Českých Budějovic.

5. dubna proběhla v jihočeské metropoli jedna z mnoha společenských akcí. Slavily se narozeniny. Jelikož šlo o kulaté čtyřicátiny, oslavenec si pozval i mnoho přátel, které za svůj život poznal. Mezi nimi byla i parta z východních Čech. Ta se ke své smůle stala středobodem našeho příběhu. Když bylo po oslavě, která probíhala podle všech svědectví v milém a přátelském duchu, vracela se naše skupina na hotel. Muži i ženy si kráčeli přes náměstí, když v jednu chvíli uslyšeli sprosté nadávky. Další věty byly mířeny zejména na dívky. „Vykuř mně ho!“ hulákala čtveřice mladíků, kteří se ukrývali v podloubí místního náměstí. Spolu s nimi tam byly i dvě ženy.

Skupina šla dál, aniž by verbálním útokům, které nikterak nepodněcovala, věnovala pozornost. Podobný scénář, a ještě horší chování tito muži, kteří chtěli orální sex od cizích lidí, předvedli již dříve. Bylo to na témže místě, kde takto hrubě křičeli na dvě ženy. Ty agresivnímu chování utekly a hodiny tikaly dál.

Podle policie šlo o vzájemnou potyčku. To odmítají všichni naši svědci

Jeden z východočechů, muž, jehož identitu známe, chtěl zmíněnou čtveřici uklidnit. Roztáhl ruce na znamení obejmutí a přicházel k nim se slovy: „ale, kluci...“ Víc už říct nestihl. Jeden z agresorů, asi třicátník v bílém tričku a s umaštěnými vlasy, jej srazil pěstí k zemi. Zřejmě proto, aby si dodal sil, měl při úderu na rukách doposud nespecifikovaný kovový předmět. Tím přitom mohl dotyčného klidně i zabít.

Usměvavému mladíkovi bez jakéhokoli varování vrazil pěstí do oblasti čela, čímž mu zlomil nos, přerazil nadočnicový oblouk, prorazil čelo a zalitého krví ho okamžitě poslal k zemi. Navzdory silnému krvácení, otřesu mozku a bezvědomí, které mohlo bez okamžité pomoci způsobit klidně i smrt, si místní Bivoj s gelem ve vlasech a podivnými kamarády v zádech chtěl vybít vztek i na dalších přítomných. Ti místo jakéhokoli násilí ihned odnesli svého kamaráda pryč a volali policii a záchranku. „Museli jsme volat asi sto metrů od toho místa, báli jsme se, že napadnou i nás,“ řekl ParlamentnímListům.cz přímý svědek.

„Kamarád volal, co to dělají, co to dělají, oni totiž hned chtěli bít Petra (jméno poškozeného bylo redakčně změněno) dál, málem by ho tloukli i v bezvědomí na zemi, bylo to něco strašného, nikdo nepomohl, stálo kolem nejmíň deset lidí, a všichni dělali, že se nic neděje, přitom museli slyšet ten křik a vnímat, co se stalo. Tahle čtveřice, co hulákala o své erekci, která jim asi nefunguje, chtěla bít kluka v bezvědomí a byla i nadále agresivní vůči nám. Zavolali jsme pak, když jsme ho odtáhli, aby na něho nemohli, policajty a sanitku. Ti tam byli asi do pěti minut,“ uvedl náš přímý svědek. Jeho slova potvrzuje i další nevinný účastník tohoto brutálního napadení.

Co se dělo potom, nad tím však zůstává rozum stát. Přivolaná policie se na místě zeptala, kdo to způsobil. Viníci stáli asi padesát metrů od místa činu, nikam neutíkali a smáli si. Jeden ze svědků, který vše sledoval, mužům zákona na zmíněné agresory ukázal. Řekl, co se stalo. Uvedl rovněž, že stejně se tato skupina chovala před necelou hodinou, když tudy procházely dvě ženy. Ani to zjevně místním policistům k zatčení nestačilo. Spokojili se s občankami. Agresivní čtveřici výrostků, kterou doprovázely dvě ženy, prý policie nechala se smíchem na tváři bez jakéhokoli povšimnutí.

Mezitím se „náš hrdina Petr“ vydal v děsivém stavu v sanitce do nemocnice, kde jej čekal okamžitý zákrok. Poté putoval do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde podstoupil náročnou operaci. Téměř měsíc je v pracovní neschopnosti, je po otřesu mozku, má přeražený a rovnaný nos, otoky, rozdrcenou kost v hlavě.

A útočníci? Ti zřejmě doposud beztrestně běhají po svobodě.

„To je tak otřesná zkušenost, když před vámi tohle udělají nějaký místní hovada, a policajti jen bezmocně koukají. Přitom ten samý den, co jsem se potom dozvěděl, napadla rovněž čtyřčlenná skupina se dvěma ženami ve městě ještě někoho. Už tam v životě nepojedu, protože místní policajti nedokážou pomáhat, natož chránit,“ uzavřel jeden ze stále šokovaných účastníků velmi nerovného napadení.

Anketa

Je nastupující ministryně spravedlnosti Benešová nebezpečím pro českou demokracii?

11%
89%
hlasovalo: 9893 lidí
Policejní mluvčí Milan Bajcura z Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje však vnímá celou věc úplně jinak. Podle jeho slov totiž došlo ke vzájemné rvačce a prakticky se nic vážného nestalo.

„Uvedený případ byl oznámen ze strany přítomných osob, které byly na místě následně vytěženy. K vzájemnému napadení několika osob došlo v Krajinské ulici. Totožnost zúčastněných mužů a žen je nám známa a případ je v řešení policistů Obvodního oddělení České Budějovice-město (vedoucím je nadporučík David Vandas, územní odbor České Budějovice vede Michal Holčapek, pozn. red.) jako přestupek proti občanskému soužití. Vzhledem k tomu, že se jedná o přestupek, nemůžeme v současné době podat žádné další informace,“ řekl naší redakci.

Reakce přítomných? „To je totální nesmysl, my jsme se jich nikdo nedotkli ani prstem, netuším, co tím policisté sledují a zdali je kryjí, ale tohle je úplný nesmysl a dosvědčí vám to x lidí,“ uzavřel náš zdroj.

Dodejme, že v případě stíhání a odsouzení za těžké ublížení na zdraví a neposkytnutí první pomoci mohou být viníci potrestáni odnětím svobody na tři až deset let.

Výzva ParlamentníchListů.cz:

Znáte agresivní čtveřici? Víte o tom, kdo další byl napaden, aniž by místní policie jednala? Ozvěte se nám na mail T.Novy@ParlametniListy.cz, Vaše identita nebude prozrazena. I Vy můžete pomoct dostat agresory před soud.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

11:00 Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

VZPOMÍNKY A PERLY V roce 2013 se Miloš Zeman přesunul z role „důchodce z Vysočiny“ do role prezident…