Fiala drtivě prohrál s Ficem nejen Ukrajinu

19.03.2024 12:42 | Monitoring

Jak se na aktuální česko-slovenskou roztržku kvůli Ukrajině dívají občané? Společnost SANEP položila v průzkumu příslušnou otázku. A dostala jasnou odpověď. Padla též otázka, zda národní zájmy své země hájí důrazněji slovenský premiér Robert Fico, nebo český premiér Petr Fiala? A opět přišla jasná odpověď. Do třetice respondenti odpověděli na otázku, zda má podle jejich názoru česká vláda dál posílat zbraně na Ukrajinu.

Fiala drtivě prohrál s Ficem nejen Ukrajinu
Foto: z internetu
Popisek: český premiér Petr Fiala se svým slovenským protějškem Robertem Ficem

Český premiér Petr Fiala (ODS) pozastavil mezivládní konzultace mezi českou a slovenskou vládou. Vedl ho k tomu rozdílný pohled obou kabinetů na válku na Ukrajině. Česká vláda upozorňuje, že je třeba podporovat Ukrajince v obraně vlasti proti ruským agresorům, protože když Rusko nebude zastaveno, bude se pokoušet dál rozšiřovat svůj vliv. Slovenská vláda ústy premiéra Roberta Fica volá po uzavření příměří s Ruskem a ústy slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára zdůrazňuje, že Slovensku Ruská federace nic neprovedla.

A jak se na tuto česko-slovenskou roztržku kvůli Ukrajině dívají občané? Společnost SANEP položila v průzkumu příslušnou otázku. A dostala jasnou odpověď.

Většina dotázaných dala najevo, že s rozhodnutím vlády pětikoalice nesouhlasí. Jde konkrétně o 57,1 procenta dotázaných. Naproti tomu 33,4 procenta lidí se postavilo za kabinet premiéra Petra Fialy (ODS).

Třetí skupina, čítající asi 9,5 procenta, nemá na věc jasný názor.

Průzkum SANEP

Na 56,2 procenta dotázaných mají za to, že Fiala a jeho kolegové udělali zásadní diplomatickou chybu. Takřka 7 procent lidí se domnívá, že z české strany se jedná o pokus ovlivnit nadcházející slovenské prezidentské volby.

Padla též otázka, zda národní zájmy své země hájí důrazněji slovenský premiér Robert Fico, nebo český premiér Petr Fiala? A opět přišla jasná odpověď.

60,7 procenta dotázaných má za to, že Fico při obhajobě slovenských zájmů postupuje lépe, než Petr Fiala při obhajobě těch českých. Na 30,4 procenta dotázaných se domnívá, že je to naopak. Že si Fiala vede lépe při obhajobě českých národních zájmů, než Fico při obhajobě těch slovenských.

Průzkum SANEP

Takřka 9 procent lidí v této věci nemá jasný názor.

Na 70 procent dotázaných vyjádřilo názor, že by měla být zahájena mírová jednání. Naproti tomu 25,7 procenta respondentů má za to, že je Ukrajině třeba dál posílat zbraně.

Průzkum SANEP

Průzkum SANEP

Agentura SANEP nabídla i pohled ze Slovenské strany hranice. S rozhodnutím české vlády přerušit pravidelné mezivládní konzultace nesouhlasí 64,1 procenta dotázaných Slováků. 25,8 procenta Slováků tento krok schvaluje. 10 procent dotázaných Slováků nemá jasný názor.

Přes 47 procent dotázaných Slováků má za to, že pozastavení mezivládních konzultací bylo hrubou politickou chybou. Čtvrtina lidí se domnívá, že šlo o pokus ovlivnit slovenské prezidentské volby. 19,4 procenta Slováků souhlasí s krokem Fialovy vlády a 8,2 procenta nemá na věc jasný názor.

Jen 17 procent Slováků si myslí, že by Ukrajinci měli dál dostávat zbraně, aby mohli vzdorovat ruské agresi. Více než 80 procent Slováků by Ukrajince raději posadilo s okupanty k jednacímu stolu.

A pokud jde o schopnost hájit národní zájmy své země, 69 procent Slováků se postavilo za Fica. Necelých 18 procent lidí má za to, že Petr Fiala hájí české národní zájmy lépe, než Fico v případě zájmů slovenských.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

je celkem jasné, že Fiala je českým premiérem, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse8cc1c64ee4703e5406b51e7eb23e936f68e014b419b213a802 , 19.03.2024 17:25:28
jen podle toho, že sedí v Praze, jinak s Čechy nic společného nemá. Brusel, Kyjev a Berlín, to jsou jeho rodná města.

|  20 |  0

Další články z rubriky

Že by se hnuly ledy? Bývalý Obamův muž uznal, že vláda USA končí. Starý pořádek také

9:52 Že by se hnuly ledy? Bývalý Obamův muž uznal, že vláda USA končí. Starý pořádek také

Prakticky v každém projevu Vladimira Putina i Si Ťin-pchinga se objevuje přání vytvořit tzv. multipo…