Fiala má smůlu. Zeman vyhraje, naznačil Cyril Svoboda

08.12.2021 7:11

Je stále jasnější, že se blíží první významný střet vlády Petra Fialy (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem. Ačkoli to nikdo přímo nepotvrdil, spekuluje se o tom, že Zeman odmítne jmenovat Piráta Jana Lipavského ministrem zahraničí. Premiér Fiala trvá na tom, že chce nechat svou vládu jmenovat jako celek a odmítá Zemanovi ustoupit. Jenže podle někdejšího ministra zahraničí z KDU-ČSL Cyrila Svobody Fiala bude muset prezidentovi ustoupit. Zde je důvod.

Fiala má smůlu. Zeman vyhraje, naznačil Cyril Svoboda
Foto: Repro ČT24
Popisek: Jan Lipavský po schůzce s prezidentem

Na CNN Prima News se setkali dva bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD a lidovec Cyril Svoboda.

Anketa

Musíte v posledních týdnech šetřit na jídle?

65%
10%
hlasovalo: 38028 lidí

Svoboda hned na úvod konstatoval, že už od počátku 90. let minulého století platí, že prezident musí jmenovat všechny kandidáty na ministry.

„My jsme napsali s profesorem Hendrychem komentář k Ústavě,“ vrátil se Svoboda do roku 1993, „a já jsem psal tehdy výkonnou moc k Ústavě a tam jsme do komentáře napsali, že prezident je vázán návrhem premiéra v tom smyslu, že nemůže navrhovat někoho jiného, ale že nemusí přijmout každou nominaci,“ zdůraznil Svoboda.

Petříček kontroval, že prezident Zeman v podstatě jen testuje, zda mu budoucí vládní koalice ustoupí, ale měli bychom mít na paměti, že je to koalice relativně silná se 108 hlasy, která může vládu ustavit poměrně rychle a může začít řešit všechny problémy, které Česko momentálně trápí. Covidové, ekonomické a další.

Podle Svobody to však nic nemění na tom, že prezident nemusí kandidáta Pirátů Jana Lipavského jmenovat ministrem zahraničí.

Pokud by ho nejmenoval, tak jsou z pohledu Cyrila Svobody na stole jen dvě možnosti.

V první variantě premiér Petr Fiala ustoupí, bude jmenována téměř celá vláda kromě ministra zahraničí a resort bude dočasně řídit kupříkladu sám Fiala a bude mezitím hledat jiného, pro prezidenta přijatelnějšího kandidáta, nebo Fiala neustoupí, ale pak riskuje, že jeho vláda nebude jmenována vůbec a zemi dál povede šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

„Takže Petr Fiala bude muset ustoupit?“ zeptal se v tu chvíli moderátor Michal Půr.

„Ano,“ zaznělo jasně od Svobody.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Podíval jsem se na Ústavu, pročetl jsem si zákon o Ústavním soudu a provedl konzultace a docházím k závěru, že tam vůbec nevidím prostor k nějaké kompetenční žalobě, protože tam žádný kompetenční konflikt není. Ten konflikt je politický. Ale jeden druhému do kompetencí nezasahuje. Takže podle mě je to test toho, do jaké míry je premiér schopen situaci zvládnout a dojednat to s prezidentem,“ řekl Svoboda.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…