Fiala natvrdo: Babiš poškozuje Česko. Musíme si to doma vyřešit

11.12.2018 13:06

Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v zahraničí, jeho pozici u voličů ale zřejmě neovlivní. Babiš dnes potvrdil, že Evropský soud pro lidská práva odmítl jeho žalobu na Slovensko ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti (StB).

Fiala natvrdo: Babiš poškozuje Česko. Musíme si to doma vyřešit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala
reklama

Předseda ODS Petr Fiala ČTK řekl, že premiérovy kauzy poškozují obraz Česka v zahraničí a zatěžují celou politiku. „Problém Babiš si nicméně musíme vyřešit doma. Porazit ho ve volbách,“ uvedl. Dodal, že nejbližší příležitostí jsou květnové eurovolby.

„Těch kauz je tolik, že volič je unavený a nevnímá míru jejich závažnosti,“ řekl ČTK předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Babišovi voliči mají podle něho premiéra za svrchovaného vládce. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka Babišovi „zatím u voličů prochází všechno“ a jeho pozici to nezmění.

Pospíšil sám chápe rozhodnutí soudu tak, že potvrdil, že Babiš zůstává dál agentem StB. „Nedovedu si představit, jak by toto stanovisko mohl nějaký jiný soud zvrátit. Pro mne je ta kauza uzavřená, Andrej Babiš vyčerpal veškeré procesní prostředky, veškeré instance a zůstává dál registrovaným agentem StB,“ uvedl. Podle něho je paradoxní, že v jednom týdnu se českým premiérem a jeho kauzami zabývají obě evropské instituce, jak Rada Evropy, pod kterou soud spadá, tak Evropská unie. Evropský parlament se bude totiž ve středu zabývat Babišovým údajným střetem zájmů. „Bohužel tyto mezinárodní kauzy českého premiéra Českou republiku jako takovou poškozují,“ konstatoval.

Ani předseda STAN Petr Gazdík nečeká, že by dnešní oznámení nějak otřáslo Babišovou domácí pozicí. „Jeho voličům to nevadilo dosud, nemyslím, že by v tom verdikt evropského soudu něco změnil,“ míní.

„Vypadá to na dost špatný týden pro českého premiéra, který ve snaze okecat svou roli ve svazcích StB neváhal použít nástroj dosud nevídaný – zažalovat celý sousední stát. Neměl by premiér (Peter) Pellegrini chtít pro Slováky omluvu? Myslím, že za premiéra Babiše, od kterého se jí nedočkáme, by ji měla příští týden vyslovit aspoň Poslanecká sněmovna,“ reagoval na informaci europoslanec hnutí STAN Stanislav Polčák.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše rozhodnutí soudu potvrzuje, a to i na evropské úrovni, že český premiér je bývalým spolupracovníkem StB. Také on připomenul v souvislosti s jednáním Evropského parlamentu, že tím pozornost evropských úřadů vůči kontroverzní osobě českého premiéra nekončí a že cílem Pirátů, kteří upozorňovali na jeho možný střet zájmů, je ušetřit veřejné prostředky a prosadit spravedlivou dotační politiku.

Babiš dnes uvedl, že výrokem Evropského soudu jeho spor nekončí. Pokračovat podle něj bude na Slovensku. Na evropský soud se Babiš obrátil letos v létě. Babiš tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně, zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Slovenské soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Na evropský soud se premiér obrátil, když neuspěl s dovoláním k nejvyššímu soudu. V posledních týdnech Babiš řeší pochybnosti Evropské komise o své roli v přijímání dotací koncernem Agrofert, který převedl do svěřenských fondů. Čelil také kauze údajného zavlečení svého syna obviněného v dotační kauze Čapí hnízdo na Krym.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

13:48 Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

Není to poprvé, kdy se novinář a komentátor Jinřich Šídlo vyjadřuje k volbám do Rady ČT. V pořadu Šť…