Fiala oslavuje historický okamžik pro Evropu. Do Unie míří Ukrajina, Moldavsko a Bosna

25.6.2022 5:52 odp.

Velevýznamný signál, je to důležité nejen pro Ukrajinu a Moldavsko, ale je to důležité pro celou Evropu. Český premiér Petr Fiala promluvil. Tím, že se státy EU shodly, že Ukrajina má získat status kandidátské země, ukázaly podle českého premiéra jednotu, s níž tyto státy dokážou čelit ruské agresi.

Fiala oslavuje historický okamžik pro Evropu. Do Unie míří Ukrajina, Moldavsko a Bosna
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Petr Fiala

Evropská rada schválila udělení kandidátského statusu na členství v EU Ukrajině a Moldavsku. Předseda české vlády Petr Fiala (ODS) jednání označil za historický zlom.

„Já bych označil tuto Evropskou radu za historickou, a to právě kvůli udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala. „Je to velevýznamný signál, je to důležité nejen pro Ukrajinu a Moldavsko, ale je to důležité pro celou Evropu. Ukazuje to, že sdílíme stejné hodnoty, že jsme těmto zemím otevřeli dveře Evropské unie, a tím i evropskou budoucnost a perspektivu. A v kontextu války, které statečně čelí ukrajinský lid, je toto významný signál ze strany Evropské unie,“ podotkl premiér Fiala.

Český premiér má za to, že Evropská rada tímto krokem ukázala jednotu tváří v tvář ruskému válečnému teroru, který nechal ruský prezident Vladimir Putin rozpoutat na Ukrajině.

„My jsme opět na Evropské radě ukázali, že jsme schopni se domluvit, že zastáváme stejné postoje a že máme jednotný názor na to, jak je potřeba podporovat Ukrajinu,“ poznamenal Petr Fiala.

Lídři EU podle Fialy také jednali o přistoupení zemí ze západního Balkánu do EU, a tady prý vypluly na povrch některé problémy. „Nebudu tajit, že ta jednání se zeměmi západního Balkánu neprobíhají úplně optimálně,“ připustil předseda české vlády.

„U některých zemí západního Balkánu se objevuje v Bruselu určitá nespokojenost a možná i frustrace z toho, jak ten proces trvá dlouho. A opravdu u některých těch zemí jsou to dlouhá léta, kdy čekají, někdy i více než deset let. My jsme se tím důkladně zabývali i na jednání Evropské rady. Řekl bych, že se nám podařilo najít řešení, které otvírá dveře pro Bosnu a Hercegovinu, což je velice důležité i z hlediska stability této země a jejího významu pro Balkán,“ pokračoval Fiala.

Řekl také, že hodlá navázat na práci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a nadále rozvíjet koncept spolupráce se všemi zeměmi Evropy, od Islandu až po Ukrajinu, tedy i se zeměmi, které nejsou členskými státy EU.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Pohostinství je ve vleklé krizi. Máte plánu jim nějak pomoci?

Začalo to covidem a restrikcemi. Teď je tu inflace, tlak na zvyšování mezd, lidé už tolik neutrácí, ptž na to nemají. Restaurace zdražují, aby přežili, o to míň lidí si ale může dovolit jít do retaurace na jídlo. Zrušilijste EET a co dál? Plánujete nějakou pomoc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor líčí, co zažil při natáčení se štábem Fridrichové. Aktivismus není novinařina, vzkazuje

17:00 Senátor líčí, co zažil při natáčení se štábem Fridrichové. Aktivismus není novinařina, vzkazuje

Senátor Zdeněk Hraba je rád, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pokárala Českou televizi kv…